Türkiye’de Rap Büyüyor

Yazar: Tarih 7 Şubat 2019

Geçtiğimiz haftalarda Türk rap müziğiyle ilgili blog yazılarımızı sizlerle paylaşmıştık. Bu hafta ise konumuzu biraz genişletip, sizlere gittikçe zenginleşen bu müzik türünü biraz daha tanıtmak istiyoruz.

Türkiye’de Rap Büyüyor

İkibinli yıllarla beraber Türkiye’de rap müzik hatırı sayılır bir aşama kaydetti. Erken ikibinler dediğimiz dönemde toplumsal konulara odaklanan ve protest-muhalif anlayışı daha ön planda tutan rap müzik sanatçıları, daha sonra aralarındaki atışmalarla daha çok gündem olmaya başladı.

Çoğu sanatçının amatör uğraştan daha profesyonel anlayışa geçmesi bu dönemde oldu. Özellikle gençlik tarafından yoğun şekilde benimsenen Rap Müzik birçok dinleyiciye göre altın çağını bu dönemde yaşadı. Günümüzdeki bir çok kaliteli sanatçı ilk eserlerini bu dönemde verdi.

Sokak sanatı olarak sürdürülmeye çalışılan ve yeraltında varlığını korumaya çalışan rap müzik ana akım medya için büyük atılımlarını da bu dönemde yaptı. Dream TV’nin 2003 yılbaşı programında Ceza, Sagopa Kajmer ve Dr. Fuchs ismine yer vermesi televizyon açısından bir ilk oldu. 2009 yılında Star TV’de başlayan “Rapstar Akademi” adlı yarışmayla ilk kez prime time’da kendine yer bulan rap müzik yarışmadan sonra artık tamamen Türkiye’de tanınmış oldu.

 

İki yazı halinde inceleyeceğimiz bu dönemde ilk yazıda Ceza, Sagopa Kajmer ve Mode XL’i inceledik. Yazıya başlamadan önce Türkçe Rap müziğin kült bir parçasıyla başlayalım.

https://www.youtube.com/watch?v=4AWJBMawRZk

 Kalbim, Rapim, Nefretim, Cezam “CEZA”

 Bilgin Özçalkan, nam-ı diğer Ceza, İstanbul Üsküdar’da doğdu. Rap müziğe Nefret grubunda başladığı bilinse de… Ceza Nefretten de eskidir. İsmini tanınmadan önce yaptığı rap atışmalarında rakiplerin ve seyircilerin dediği “işte cezamız geldi” sözlerinden aldı. Nefret grubuyla birlikte harika bir çıkış yakalayan Ceza özellikle hızıyla ve hızı kadar muhteşem sözleriyle tanındı. 2004 yılında RockIstanbul festivalinde sahne alarak rap müziği daha geniş kitlelere ulaştırmayı başaran sanatçı, birçok popüler sanatçıyla da düet yapmıştır. Özellikle Sezen Aksu ile yaptığı düetle çok ses getiren Ceza, Türkçe Rap müziğin bu aşamalara gelmesinde en büyük paya sahiptir.

2002 yılında çıkardığı Medcezir adlı ilk solo albüm, muhteşem altyapısı ve söz kalitesiyle en kaliteli Türkçe Rap albümlerinden biri olmayı başardı. Daha sonra çıkardığı Rapstar(2004), Feyz Al(2006) ve Yerli Plaka(2006) albümleriyle rap müzik sanatçıları arasında efsane olarak görülen Ceza, sonraki albümü olan Onuncu Köy(2010) ile beklentileri tam karşılayamadı. 2007 yılında “MTV Avrupa” müzik ödüllerinde “En İyi Türk Sanatçı” ödülünü alan Ceza günümüzde Türkçe Rap müziğin mihenk taşı olarak kabul edilmekte. Onuncu Köy albümünden sonra durgunlaşan efsane rap sanatçısı “şimdiye kadar en çok emek verdiğim albüm” diyerek çıkardığı Suspus(2015) albümüyle tekrar kralın kim olduğunu hatırlattı.

https://www.youtube.com/watch?v=sIqm2W6Qicc

İskeletler Diyarında Bir Et Parçası “Sagopa Kajmer”

 Asıl adı Yunus Özyavuz olan, bizimse sahne adı Sagopa Kajmer ile bildiğimiz sanatçı Samsun doğumlu. Yerel radyolarda dj’lik yapan Sagopa Kajmer 1999 yılında Kuvvetmira grubunu kurarak rap müziği adım attı. 2004 yılında G.O.R.A filminin müziklerinin yapımında da yer alan Sagopa Kajmer 2005 yılında Vasiyet şarkısına çektiği kliple Kral TV Müzik ödüllerinde En İyi Video Klip ödülünü kazandı. Zaman içinde tarzını ve sesini kullanışını değiştiren Sagopa Kajmer ,en son Ahmak Islatan albümüyle sevenlerini sevindirdi. Ceza ile atışmaları ve kendi grubu haricinde diğer rap sanatçılarıyla uzak durması alanında yalnızlaşmasına sebep oldu. İlk zamanlar izlediği protest rap tarzını, melankolik olarak tanımladığı anlayışla değiştiren Sagopa Kajmer günümüzde daha çok t-rap akımına dâhil olmuştur.

 

Şarkılarındaki söz kalitesiyle dikkat çeken Sagopa Kajmer Türkçe Rap için efsane sayılabilecek Bir Pesimistin Gözyaşları(2004) albümüyle en iyi Türkçe Rap albümleri arasına üst sıralardan giriş yapmıştır.

 https://www.youtube.com/watch?v=0QjESC_xV0A

 Ankaranın Martılarını Ben Öldürmedim “Mode XL”

 Ankara’dan çıkış yapan ikili Türkçe Rap müziğe yeni bir soluk getirdi. Evren Besta, Veyasin ikilisinden oluşan grup Altın Jak(2003) albümüyle Türkçe Rap müziğini derinden sarstı. Agresif sözleri ve daha önce duyulmamış kalitede altyapısıyla ezberleri bozan Mode XL hızlı