Müzik Sanat ile Buluşunca: Siyah Beyaz

Yazar: Tarih 11 Ocak 2018

Bahsederken galeri veya bar olarak tanımlayabileceğimiz, Ankara’nın en köklü ve şahsına münhasır mekanlarından biri: Siyah Beyaz. Kuğulu Park’ın yakınında, Kavaklıdere Sokak’ta bir apartman dairesinin giriş ve alt katını oluşturan bu mekânda müzik ve sanat bir arada. 1985’ten beri orijinalliğini koruyan bir aile işletmesi, alt katı nostaljik, klas bir bar üst katı da bir sanat galesinden oluşuyor. Sanatla iç içe olan bu mekânda haftanın belirli günleri canlı müzik oluyor, senelerdir tarzından ödün vermeyen Siyah Beyaz’da bir haftasonu kendinizi Caz ve Blues’ un dünyasına kaptırabilirsiniz.

 

Ankara’nın en eski galerilerinden olan Siyah-Beyaz, geçen 30 yıl boyunca 500’e yakın sergi gerçekleştirdi. Genç sanatçılara her zaman destek oldu. Siyah Beyaz’ın kuruluş düşüncesi 1980’lerde Paris’te ortaya çıktı. Galeri ile birlikte, Siyah Beyaz’ın alt katına açtıkları barla bu iki konsept birbirini tamamlıyor.

 

Siyah Beyaz’da çarşamba ve cumartesi günleri canlı müzik var. Mekanın oturmuş bir müzik kalitesi var, öyle ki 16 yıldır Siyah Beyaz’da Exit isimli ünlü grup sahne alıyor. Bu mekan Ankaralılar için sıradan bir bar ve galeri olmanın çok ötesinde. Kimi müdavimleri bu barda yaşanılanlardan yola çıkarak çektiği bir filmle Siyah Beyaz’ı ölümsüzleştirmiş. Ahmet Boyacıoğlu 2010 yılında başrollerinde Tuncel Kurtiz, Taner Birsel, Erkan Can, Nejat İşler ve Şevval Sam’ın olduğu Siyah Beyaz isimli bir film çekmiş. 2014 yılında ise mekanın 30. yılı vesilesiyle bir kitap ve belgesel hazırlanmış.

      

Sanat ve müziğin iç içe olduğu bu nostaljik mekanı daha yakından takip etmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz


Benzer Yazılar

Radyo Bilkent

Radyo Bilkent

Current track
TITLE
ARTIST

Background