DIRE STRAITS

Yazar: Tarih 17 Şubat 2019

Dire Straits

Rock ve Blues 70’li yılların en yetenekli ellerinde bir araya gelirse ne olur? Ortaya Dire Straits çıkar.

1977 yılında kurulan efsanevi rock grubu, ilerleyen yıllarda biraz kadro değişikliğine uğramış olsa da yola iki kardeş Mark ve David Knopfler, John Illsey ve Pick Withers’la başladı. Grubun adını ilk olarak “Café Racers” koymuşlardı, ama bir gün prova yapacak başka yer bulamadıkları için bir arkadaşlarının mutfağında prova yaparken gelen bir öneriyle, “zor durumda olmak” anlamına gelen Dire Straits olarak değişti.

Bu “zor durumları” çok da uzun sürmedi çünkü ilk demoları kolayca beğenildi ve özel bir radyo programında çalınmasından sonra grup ilk anlaşmalarını imzaladı. Gelmiş geçmiş en büyük hitleri arasında olan “Sultans of Swing” demo olmaktan çıkarılarak ilk albümlerinde son halini aldı. 1798 tarihli bu albüm, grubun adını taşıyordu ve dağıtımı İngiltere ile sınırlıydı. Albümün kazandığı büyük başarı çok geçmeden dünyaya yayılmasını sağladı. Albümün başarısını takip eden günlerde, Kuzey Amerika turneleri sırasında, canlı performanlarını izleyip hayran kalan Bob Dylan’la ortak çalışma fırsatını buluyorlar. Bununla birlikte, artık Rock müzik dünyasında iyice tanınır hale geliyorlar.

1980 yılında grup iki Grammy ödülüne aday gösterildi. Aynı sene, üçüncü albümlerinin yapımı sırasında, iki kardeş arasındaki gerginlik doruk noktasına ulaştı ve David Knopfler gruptan ayrılarak solo kariyerine başladı. Her ne kadar grup çok önemli bir üye kaybetmiş olsa da kardeşinin yokluğu Mark Knopfler’a aradığı yaratıcı özgürlüğü sağladı. Böylece Dire Straits çok farklı bir tarza sahip oldu. Şarkıları Mark Knopfler’ın yapımcılığı üstlenmesi sayesinde de giderek cesurlaştı. Üçüncü albümleri “Making Movies” bu değişik tarzı sayesinde olumlu eleştiriler aldı. Hit listelerine girmesi daha da zorlaşmasına rağmen parçalarının süreleriyse giderek uzuyordu, dördüncü albümleri “Love Over Gold” 14 dakikalık “Telegraph Road” parçasıyla piyasaya damgasını vurdu. “

“Brothers In Arms” albümleri İngiltere’de 1985 yılının en çok satan albümü oldu. “Brothers in Arms” parçasından sonra albümden en çok öne çıkan parçaları ilginç sözleriyle ve Sting ve Mark Knopfler’ın vokalleri paylaşmasıyla “Money for Nothing” oldu. Mark Knopfler parçayı, bir elektronik eşya dükkanında karşılaştığı bir elemanın, dönemin müzisyenleri hakkındaki şikayetlerinden yola çıkarak yazmış.

Ünlü “Live Aid” konserinden ve son albümlerinin kazandığı inanılmaz başarıdan ve bu başarıyla gelen büyük baskıdan sonra, 1988 senesinde Knopfler grubun resmen dağıldığını, “herkes dünyanın en büyük grubu olduğumuzu söylüyor, herkes ne kadar popüler olduğumuzu konuşuyor ama kimse yaptığımız müziği işin içine katmıyor. Biraz ara vermeye ihtiyacım vardı” sözleriyle bildiriyor. 3 yıl sonra tekrar bir araya gelip “On Every Street” albümlerini çıkarırlar ancak albüm hayranlar için büyük bir hayal kırıklığı olur. Bunun sonrasında çıktıkları dünya turnesi de grubun sonunu hazırlar. Bu turne öncekilerle kıyaslanamasa da yine de başarılı olur, ancak grup bu noktada artık tükenmiştir. Daha sonra bir kaç çalışmaya daha imza atsalar da büyü bozulmuştur artık. Bütün üyeler sessizce kendi yollarına giderler.

Singer and guitarist Mark Knopfler performing with British rock group Dire Straits, USA, March 1979.

Hikayeleri biraz buruk bitse de Dire Straits hala büyük bir kitle tarafından sevgiyle dinlenen bir grup. Siz de bu kitledenseniz, programımız “Roots” her Perşembe 21.00-23.00 saatleri arasında sizleri bekliyor.

 


Benzer Yazılar

Radyo Bilkent

Radyo Bilkent

Current track
TITLE
ARTIST

Background