BILLIE EILISH

Yazar: Tarih 14 Şubat 2019

Yeni bir Efsane Aday; Billie Eilish

Müzik dünyasında görmeye alışkın olduğumuz, sürekli yeni şarkılarını beklediğimiz efsaneler var. Bruno Mars olsun Rihanna olsun, hem dinliyor hem de onlar yaşlandıkça biraz üzülüyoruz. İşte Billie Eilish gibi isimler bu noktada yeni neslin bomba gibi geldiğini kanıtlıyor bizlere.

Sanatçımız 19 aralık 2001, Los Angeles California doğumlu ve evet bilmeyenlerin de şaşıracağı üzere daha sadece 17 yaşında. Oyunculuk ve müzikle ilgilenen İrlanda asıllı bir ailede dünyaya geliyor, kendi şarkılarını yazmaya, adeta müzikle oyun oynamayaysa 11 yaşındayken başlıyor. O zamanlar ağabeyi Finneas O’Connell’in birlikte şarkı yazıp sahne aldığı bir grubu var, Billie de onu örnek alıyor. Ağabeyiyse onun bu yeteneğinden etkilenmiş olacak ki çok degil üç yıl sonra, 2015 Ekim’inde yazdığı şarkılardan birini veriyor Billie’ye.
Bahsettiğimiz şarkı, “Ocean Eyes” Billie Eilish’in kariyerinde bir dönüm noktası.

İlk olarak Soundcloud üzerinden yayınlanan parça Darkroom ve Interscope Records tarafından keşfediliyor, Spotify’da 194 milyonun üzerinde dinleniyor ve viral hale geliyor. Bu başarıyı yine ağabeyiyle ortak yazdığı “Bellyache” şarkısı ve ilk EP “Don’t Smile At Me” takip ediyor.
Tüm bunlar olurken sanatçının adını özellikle geçtiğimiz yıl daha bir duyar olmamızsa tesadüf değil. 2018’de Billie Eilish’i kendisi gibi diğer bir genç sanatçı Khalid’in yanında “lovely” şarkısıyla 13 Reasons Why soundtrackinde görüyoruz.

Diziyle birlikte onu da daha bir konuşur oluyoruz. İki genç ses ise bu şarkıyla birbirlerini zirveye taşımış oluyor.
Çıkardığı her şarkıyla büyüklenirken bir de bu sene ocak ayında yayınlanan “when the party’s over” var ki sanatçımızı Billie Eilish yapan en imza parça budur desek yanılmış olmayız. Şarkı hem melankolik altyapısı, hem sözleri hem de oldukça korkunç sahnelere sahip klibiyle sanatçımızın bundan sonraki tavrına ışık tutuyor. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan “bury a friend” in klibinde de yine aynı izleri görmek mümkün.

Billie Eilish’in önümüzdeki Temmuz’a kadar bir çok farklı yerde planlanan konserlerinin biletleri şu anda çoktan tükenmiş durumda. Hatta bunların büyük çoğunluğunun yalnızca 5 dakikada tükenmesi de Billie için şimdiden alışılır hale gelen bir durum. Her ne kadar sanatçı en büyük ilham kaynaklarının the Beatles, Green Day ve Avril Lavigne olduğunu söylese de, onun melankolik tavırlarını Amy Winehouse’a benzetenlerimiz çok. Gelecekteyse eminiz ki onu artık kimseye benzetmeden, yeni bir “Billie Eilish efsanesi” olarak tanıyacağız.


Yeni albüm “When We All Fall Asleep, Where Do We Go? ” yolda, 29 Martta tüm dünyada. Onu da buradan hatırlatmış olalım.

When We All Fall Asleep, Where Do We Go? ile ilgili görsel sonucu


Radyo Bilkent

Radyo Bilkent

Current track
TITLE
ARTIST

Background