Buyrunuz, Yerli Malı, Kaliteli ve oldukça Fantastik yeni dizimiz: Atiye!

Written by on 12 Ocak 2020

Yazımıza taptaze ve dopdolu bir gururla başladığımızı belirtmeliyim.  Hakan: Muhafız ’dan sonraki yeni Netflix yapımımız Atiye, 27 Aralık 2019 tarihinde izleyicisiyle buluştu.

Şengül Boybaş’ın Dünya’nın Uyanışı adlı kitabından uyarlanan Atiye, kitabın yayımlanışından (Aralık 2018) tam bir sene sonra Netflix platformu üzerinde yayına girdi. Girişinin hemen ardından IMDB puanı 8,0’ı gördü. Karşılaştırmak istemiyoruz fakat ilk yerli Netflix dizimiz olduğu için bu yazıda yer yer Hakan: Muhafız ile Atiye’nin kıyaslamalarıyla karşılaşabilirsiniz. Hakan: Muhafız’ın bir haftada 10.000.000 izlenip IMDB puanının 7,1 olduğu yerde, daha açıklanmasa da, Atiye’nin bir haftalık izleyici sayısının 16.000.000 olduğu söylentiler arasında. Bu gerçekten büyük bir başarı! Böylece boynuzun kulağı epeyce bir yol katederek geçmiş olduğunu gördük ve size bu yapım hakkında bir fikir kazandırmak istedik. 

Üzülerek belirtmek isteriz ki, Hakan: Muhafız’ da gördüğümüz ve birçok eleştiriye neden olan yerine göre kalitesiz, üzerinde çok düşünülmemiş görsel efektleri ve zaman zaman, “Yok artık, iyice saçmaladılar be!” diye hayıflandığımız hikayedeki açıkları, geçen defa çok eleştirilmiş olmasındandır ki, bu dizide görmedik.

Hikayesinin üstünde derin düşünülmüş ve işleyecekleri konunun tarihi hakkında güzelce bir araştırma yapılmış. Seyirciyi bir sonraki bölümü izlemek için peşinden sürükleyen ve elbette bulunduğu platformun da izlerini içeriğe ve yapıma yedirmiş, eleştirmenlere ve bize göre kaliteli bir diziyle karşı karşıyayız.

Baş kahramanı güçlü bir kadın olan Atiye’nin (Beren Saat) huzurlu ve normal hayatı sürerken birden bire çocukluğundan beri çizdiği soyut bir sembolden oluşan resimler Göbeklitepe’de arkeolog olan Erhan (Mehmet Günsur) tarafından keşfedilir. Göbeklitepe’de bulunan binlerce yıllık bir kabartma ile sembol arasındaki bağlantının keşfedilmesiyle kahramanımızın geçmiş ve şimdi arasındaki bulmacalarla dolu yolculuğu başlar.

Bizce en önemlisi; Türkiye’nin sadece hep gösterildiği gibi İstanbul’dan ibaret olmadığını, bir kültür ve tarih beşiği olduğunu dünyaya gösterebilecek bir yapım.

Dizinin büyük bir kısmının milli değerlerimiz olan Göbeklitepe ve Nemrut’ta geçmesi, hem arkeolojiye hem de tarihe ilgi duyanları bir araya getirirken, fantastik içerikler seven kitleyi de diziye kolayca bağlıyor. Karakterlerin salt iyi veya salt kötü olarak işlenmemiş olması ve Atiye’nin de aslında normal bir insan olduğunun, akışı anormal olmayan gerçek bir hayatının olduğunun ve duygularını da her birey gibi yaşadığının izleyiciye gösterilişi, dizinin doğallığını ve inandırıcılığını arttırmış. Ayrıca çoğu yan karakterin de neredeyse bir diziye yetecek kadar kendi hayatının da izleyiciye anlatılması diziyi bizce kalite konusunda onlarca adım öne çıkarıyor.

Hem coğrafyamızın değerlerinin tarihinin işlendiği hem Türkiye’deki modern hayatın çevresinde dönen bu dizi, aşırı kaliteli oyuncu kadrosu sebebiyle de hem izleyicilerden hem de eleştirmenlerden tam not almış durumda.

Uzun lafın kısası, bu kaliteli yapımın herkes tarafından izlenmesi gerektiği kanaatindeyiz. Fakat bizden söylemesi, sonra bize kızmayın, eğer bu dönemde işiniz gücünüz varsa başlamanızı hiç önermeyiz. Çünkü başından kalkamayacaksınız!


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *RadyoBilkent

İçinden Gelen Sesi Dinle

Current track

Title

Artist