Red Hot Chili Peppers John Frusciante’sine kavuştu!

Written by on 24 Aralık 2019

Okumaya başlamadan önce içerisinde en sevilen ve bilinen RHCP şarkısının da bulunduğu spotify listemize göz atmanızı öneririz.

Red Hot Chili Peppers Kimdir?

1983 yılında kurulan Amerika kökenli bir gruptur. Funk, metal ve punk janralarını başarıyla harmanlamaları 83’ten bu yana hayran kitlesinin günden güne artarak ve kemikleşerek milyonlara ulaşmasına neden olmuştur.

 Grubun kurucuları Anthony Kiedis, Micheal Balzary, Hillel Slovak ve Jack Irons’dır. Üyeleri pek çok kez değişen grup buna rağmen dinamikliğini bize göre asla kaybetmedi.

Frusciante’nin gruba katılışı

1988 yılında gitarist Hillel Slovak’ın aşırı doz uyuşturucudan vefat etmesi üzerine grup onun yerine grubun büyük hayranı olan ve ilk gitarını eline 6 yaşında alan yetenekli ve genç gitarist Frusciante’yi alır. RHCP’ın o dönemde davulcusu olan D.H. Peligro ile tanışıp onu etkilemesi ve onu grubun basçısı Flea (Micheal Balzary) ile tanıştırması, Frusciante’yi  hayallerine kavuşturan bu olayın örgüsüdür.

Fakat hiçbir zaman emin olamadı

O, hayran olduğu Slovak’ın da düşündüğü gibi evrenselleşmeyi değil sadece onları anlayarak dinleyen dinleyici kitlesine ulaşmak istediği için arkadaşlarının ünlü olma ve tanınma arzuları peşinde koştuğunu düşünür ve bundan rahatsızlık duyar. Bir süre sonra uyuşturucu bağımlılığı ile birlikte grupla da olan anlaşmazlıkları yüzünden gruptan ilk kez ayrılmaya karar verir ve solo kariyerine başlar. Fakat uyuşturucu ve para probleminden dolayı istediği gibi gitmez hatta hastaneye yatırılır. Grup üyeleri bütün bu olanlara rağmen onu tekrar aralarında görmek ister ve geri çağrılır. Ve tüm bu gelgitlerin sonucu olarak RHCP’nin bugüne kadarki en başarılı albümü olan Californication çıkar! Sonrasında tekrar solo kariyerine devam etmek isteyen Frusciante, grubu tekrar terk eder.

Tekrar geri dönüyor!

2009’dan bu yana ayrı kaldığı grubuna geri döneceği RHCP’nin Instagram adresinden açıklandı. Geri dönüş haberi Frusciante gruptan ayrıldığında gruba dahil olan Josh Klinghoffer’in vedasıyla beraber paylaşıldı.

Bu demek oluyor ki, RHCP hayranlarının uzun zamandır özlemini çektiği efsane kadrosuna geri dönüyor. Umarız Californication gibi efsane bir albümü daha bizlerle buluşturup akıllarımıza kazınır ve hepimizin özlemini çektiği eski Red Hot Chili Peppers’ı listelerimize ve müzik endüstrisine geri kazandırırlar!


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *RadyoBilkent

İçinden Gelen Sesi Dinle

Current track

Title

Artist