alt-J ∆

Written by on 17 Eylül 2019

alt-J 2007 yılında Leeds, İngiltere’de kurulmuş bir indie rock grubu. Dinlediğinizde içinizi kaplayan mutlulukla birlikte müzik dinlediğiniz zamanı kaliteli bir şekilde dolduruyor ve ne kadar geç kalmış olsanız da keşfetmekten asla pişmanlık duymayacağınız bir grup. Hakkında hazırladığımız yazıyı okurken en bilinen parçalarını arkadan tatlı tatlı dinleyebilirsiniz.

alt-J ismini Macintosh işletim sistemindeki bir kısayoldan alıyor. Eğer bir mac kullanıcı iseniz herhangi bir yazı programında alt + J tuşlarına bastığınızda karşınıza “Delta Üçgeni” çıkacaktır. Delta üçgeninin anlamı ise matematikte değişimi ifade eder. Grubumuzun kendisine yakıştırdığı yenilikçi yaklaşım ilk çıktıkları zaman ciddi anlamda yankı uyandırmış hatta çıktıkları dönem indie müzik yapan diğer İngiliz grupları da etkilemişlerdir. İsimlerinin hakkını sonuna kadar verdiklerini söyleyebiliriz.

Grup üyeleri Leeds üniversitesinde 2007 yılında tanıştılar ve bir garaj grubu olarak ilk kayıtlarını almaya başladılar. Mezun olduktan sonra Cambridge’e taşınan grup üyeleri burada çalışmalarını hızlandırdılar. İlk albümleri An Awesome Wave’i 2012 yılında ancak çıkarabilen grup çok hızlı bir çıkış yaptı ve Birleşik Krallık dâhilindeki müzik listelerinde 11. Sıraya kadar yükseldi. Mercury ödülüne layık bulunan albüm grubun geleceği hakkında haber veriyordu.

Sonraki albümleri This Is All Yours (2014) listelere birinci sıradan giriş yaptı ve uzun süre birinciliğini korudu. Albümdeki Every Other Freckle ve Hunger of the Pine şarkıları özellikle yankı uyandırdı ve gruba bu başarıyı sağlamalarında yardımcı oldu. Grammy ödüllerinde En İyi Alternatif Müzik Albümü adaylığı kazansa da ödüle ulaşamadı. İlk albümlerinden itibaren festivallere katılımını eksik etmeyen grup This Is All Yours albümüyle birlikte 2015 Boston Calling Music Festival’de headliner olarak sahneye çıktı.

2017 yılında Relaxed albümünü yayınlayan grup listelerde yine üst sıralarda bulunmayı başardı. Günümüzde alternatif müziğin yeni nesle ulaşmasında öncülerden sayılan alt-J saygınlığını koruyor ve biz de hayranları olarak yeni bir albüm bekleyişindeyiz. Hayatınıza aradığınız fon müziğini bulabileceğiniz şarkılar yapan grubun yeni çalışmalarını dört gözle bekliyoruz.


RadyoBilkent

İçinden Gelen Sesi Dinle

Current track

Title

Artist