KURT COBAIN

Written by on 13 Ağustos 2019

Kurt Donald Cobain, 20 Şubat 1967 tarihinde Washington’un küçük bir kasabası sayılabilecek Hoquiam’da dünyaya gelse de ailesi Kurt daha 6 aylıkken Aberdeen’e taşındı ve Kurt Cobain Aberdeen’de büyüdü. Çocukluğunda Beatles, Led Zeppelin ve Black Sabbath gibi kült grupları dinleyen Kurt, 8 yaşındayken ailesinin boşanmasından çok etkilendi. 12 yaşında gitar çalmayı öğrenmesi derslerini boşlamasına sebep oldu ve okulda yaşadığı başarısızlıklardan dolayı annesi Wendy Cobain onu evden kovdu.

Askeri denizcilik okulundan burs kazansa da gitmeyi tercih etmeyen Kurt Cobain 1985 yılında Dale Crover ile birlikte Fecal Matter grubunu kurarak ilk demosunu kaydetti. İlk demosundan sonra çeşitli gruplarda yer alan sanatçı 1987 yılında bas gitarist Krist Novoselic ile Nirvana grubunu kurdu ve ilk şarkılarını ertesi sene küçük bir plak şirketiyle Love Buzz olarak single halinde çıkardı. Grup çalışmaya devam etse de maddi problemler yaşıyordu. İlk albümleri Bleach’i 606 dolar gibi cüzi bir miktara kaydetseler bile miktarı o sıralar grubun davulcusu olan Chad Channing karşıladı. Hızlı bir çalışmaya ikinci albümlerini yayınlayan grubun yeni albümü sadece Amerika içinde 5 milyon sınırını aştı. Bleach(1989) ve Nevermind(1991) albümlerinden sonra merdivenleri tırmanmaya başlayan grup 1992 MTV ödüllerinde en iyi yeni grup ve en iyi alternatif klip ödüllerine aday gösterildi.

Nirvana’nın kısa sürede üne kavuşmasıyla Kurt Cobain insanların aşırı ilgisinden bunalmaya başladı. Uzun süredir çektiği mide ağrıları da eklenince hem ağrılarını dindirmek hem insanlardan uzaklaşabilmek için uyuşturucuya başladı. 1989 yılında yaptıkları Avrupa turnesinin Roma durağında sahnedeyken sinir krizi geçirdi ve sahnenin tepesine çıkarak atlamaya için hazırlandı. Hayranlarının ve korumalarının paniğe kapılması ve aşağı inmesi için yalvarmasından sonra sadece “Hayır hayır, sadece bir dalış yapacağım” dese de sonra grup arkadaşları onu ikna etti ve sahneye geri döndü. 1992 yılında üçüncü albümleri Incesticide’i çıkarsalar da albüm beklenen etkiyi yapmadı ve herkes Nevermind albümü ve özellikle Smells Like Teen Spirit şarkısını dinlemeye devam etti.

Courtney Love ile ilişki yaşayan Kurt Cobain 24 Şubat 1992 tarihinde gizlice Courtney Love ile evlendi. Uyuşturucu tedavisi için kliniğe yattı fakat işe yaramadı. Aynı sene ağustos ayında bir kez daha Los Angeles’ta bir kliniğe daha tekrar uğradığında bu kez eşi Courtney Love ona refakat ediyordu. Hamile olan eşi de aynı hastanede doğum yaptı ve 18 Ağustos 1992’de kızı Frances Bean dünyaya geldi. Midesindeki sorunlar için de çözüm bulunması ve kızının doğmasıyla uyuşturucuyu bırakan Kurt Cobain bir sonraki albümünün kayıtlarına başladı. Son albümlerinde bekledikleri etkiyi yaratamayan grup In Utero(1993) albümünde yine istenen etkiyi yapamasa da grup ortaya çıkardıkları işten memnundu ve bunu “Bazıları albümü beğenmedi ve bize bunu söylediler. Bazıları ise çok sevdi. Ne yönden bakarsak bakalım, biz istediğimizi yaptık. Çünkü kontratımız bize yüzde yüz sanatsal kontrol vermişti. Stüdyodan aldığımız kasetleri evde dinlediğimizde, gerçekten kulağa çok hoş geliyordu.” diyerek savundular. Bu albümden sonra turnelerin ve konserlerin başlamasıyla Kurt, uyuşturucuya tekrar başladı.

4 Mart 1994 günü yine Roma’dayken Kurt aşırı dozda uyuşturucuyu ve içkiyi birbirine karıştırdı ve Courtney Love sayesinde kurtuldu. Tekrar uyuşturucu tedavisine başlasa da başarılı olamayan Kurt Cobain kendisini Seattle’daki evine kilitledi. Annesi Wendy’nin oğluna ulaşamaması üzerine polislere haber vermesi ile Kurt Cobain’in cesedi 8 Nisan 1994’te Seattle’daki evinin üst katında bulundu. Göğsünde bir pompalı tüfek olan Kurt Cobain’in tek mermiyle tüm suratı dağılmıştı ancak zamanla ortaya çıkan deliller ölümünün intihar olması üzerine şüphe düşürdü. Kanında bir insanın alamayacağı düzeyde uyuşturucu bulunan Cobain’in ayrıca o durumdayken pompalı tüfeği ateşlemesi de imkânsızdı. Ayrıca pompalı tüfekte parmak izine de rastlanmamıştı.

İntiharın ardından Courtney Love, Cobain’in ailesindeki intihar vakalarından söz etti ve Aberdeen’de bu tür intiharların yaygın olduğunu söyleyerek gerçekleşen olaya “Cobain Laneti” adını taktı. Ölümünden sonra Nirvana grubu dağıldı ancak 1993 yılında kaydettikleri “From the Muddy Banks of the Wishkah” albümü hayranlarına buruk bir veda oldu. Son olarak 12 Kasım 2002 tarihinde içinde daha önce yayınlanmamış parçaların da olduğu Best Of Nirvana albümü piyasaya sürüldü.

İntiharıyla akıllarda soru işareti bırakan Kurt Cobain müzik dünyasına kattıklarıyla bugün bir efsane olarak anılıyor ve hayranları tarafından hâla özleniyor.

 


Continue reading

Next post

OH WONDER


Thumbnail

RadyoBilkent

İçinden Gelen Sesi Dinle

Current track

Title

Artist