Amy Winehouse

Written by on 23 Temmuz 2019

Amy Winehouse, tam 8 yıl önce bugün, henüz 27 yaşındayken aramızdan ayrıldı. Kendisi benzeri bulunmaz bir caz gırtlağı, ödüle doymayan iki albümü, unutulmaz şarkıları, talihsiz ama büyük aşkı, kabarık saçları, çılgın dövmeleri ve kendine özgü tarzıyla İngiltere’nin en önemli ve yetenekli şarkıcılarından biriydi. Kısa ama dopdolu yaşamı boyunca 100 kadar konser verdi, iki albüm ve  24 şarkı çıkardı. Eşsiz yeteneğiyle arkasında milyonlarca hayran bıraktı ve müzik dünyasının unutulmazları arasına girdi.

Kendi şarkılarını yazmaya 14 yaşında başladı, 16 yaşındaysa ilk albüm anlaşmasını yaptı. Müzik dünyasının unutulmaz isimlerinden biri olması tesadüf değildi, Amy caza aşıktı ve bu tutkusu onu çok küçük yaşlarda kendi müziğini yapmaya itti. İdol olarak gördüğü Ella Fitzgerald, Tony Bennett gibi sanatçıların da müziğine etkisiyle, bir caz albümü olan Frank, 2003 yılında yayınlandı. Sözlerin neredeyse tamamı ona aitti ve eleştirmenler tarafından kusursuz bulundu. O dönemki Amy hayat dolu bir kızdı. Ünlü olmak hiçbir zaman istekleri arasında değildi, o sadece müzik yapmak ve şarkı söylemek istiyordu.

2006 yılında hayatını alt üst edecek olan kişiyle, Blake Fielder-Civil ile tanıştı. Amy ile Blake, birlikte oldukları süre boyunca tutkulu ama son derece sorunlu bir ilişki yaşadılar. Ne yazık ki Amy bu ilişkinin başlamasıyla birlikte olumsuz yönde değişmeye başladı. Kötü alışkanlıklar yavaş yavaş hayatının olmazsa olmazı haline geldi. Back to Black (2006), Amy’i şöhretin zirvesine taşıyan o unutulmaz albüm: her şarkısında onu eski aşkı için bırakıp giden Blake’in izlerini taşıyordu. Amy, kendi duygularını sonuna kadar şarkılarına yansıtmayı başarıyordu. Albüm o kadar çok beğenildi ki 2007’de İngiltere’nin en çok satan albümü olarak tarih yazdı. Albümde yer alan Rehab, Back to Black ve You Know I’m No Good şarkıları son derece ağır sözleri olmasına ragmen, o zamandan günümüze herkesin bildiği ve dinlemekten vazgeçemediği şarkılar haline geldi. 2008 yılında Amy Winehouse dünyanın en başarılı caz vokallerinden biri olarak görülüyordu ancak alışkanlıkları ve alışılmadık davranışları yüzünden çok eleştiriliyordu. Yine de tutkuyla devam ettiği müziğinin başarısı onu daha da yükseklere çıkardı: Back to Black albümüyle beş Grammy ödülü alarak ‘’En çok Grammy ödülü kazanan İngiliz kadın sanatçı’’ ünvanını aldı ve böylece bir rekora imza atmış oldu. Bu başarısından sonra zorlu bir sürece girdi, 2008 senesinin büyük bir kısmını hastanede ve rehabilitasyon merkezinde geçirdi. 2010 senesi için yeni albüm çalışmaları olan Amy, şiddetli geçen evliliğine son vererek Blake’den ayrıldı.

Sonraki 1 yıl parlak geçmedi Amy için. Konserler verildi, şarkılarını milyonlar hep bir ağızdan söyledi ama o iyi değildi. 23 Temmuz 2011’de Amy Winehouse tüm dünyayı yasa boğarak aramızdan ayrıldı. Yaşadığı dönemde yeteneğiyle tüm dünyayı kendisine hayran bıraktı, şarkılarıyla milyonların hayatına dokundu, acısını ve sevincini şarkılarıyla paylaştı. Erken yaşta aramızdan ayrılmış olsa da, Amy Winehouse, şarkılarıyla ve büyük kişiliğiyle müzik dünyasında her zaman kalıcı olacak.

Anısına hazırladığımız çalma listesine göz atmayı unutma!


Continue reading

RadyoBilkent

İçinden Gelen Sesi Dinle

Current track

Title

Artist