PJ HARVEY

Written by on 3 Haziran 2019

Peki, kimdir PJ Harvey?

Polly Jean Harvey, ailesinin ikinci çocuğu olarak 1969’da Dorset’de doğdu. Kariyeri boyunca karşımıza gerçek isminin baş harflerinin kısaltması olan ‘’PJ’’ ile çıktı.

Ailesinin yanında özellikle blues ve caz türündeki kayıtları dinleyerek büyüyen ve bu yüzden bu türlere fazlasıyla ilgi duyan Harvey’in favori isimleri arasında Captain Beefheart, Jimi Hendrix, John Lee Hocker ve Enrio Morricone var.

PJ Harvey, İngiltere’de yılın en iyi albümüne verilen Mercury Ödülü’nü iki kez ilk kadın şarkıcı oldu. Stories From the City, Soties From the Sea (2001) ve Let England Shake (2011) albümleriyle Mercury Ödülü’nün sahibi olan PJ Harvey, 1993’te  Rid of Me ve 1995’te To Bring You My Love albümüyle adaylar arasında yer aldı.

Nick Cave ile  birlikte söylediği ‘’Henry Lee’’ parçası, 90’ların en iyi düetlerinden biri olarak müzik tarihine geçti.

Son zamanlarda Peaky Blinders dizisinde çokça kullanılan şarkılarına bir de siz göz atın.

Neleri mutlaka dinlemelisiniz?

All&Everyone

Eğer yüksek modlu şarkıları seven biriyseniz, şarkının yavaş temposunu duyduğunuz anda kestirip atmayın. Kesinlikle dinlediğinize değecek bir parça. Teması ölüm olan şarkı sözleri etkileyici betimlemelere sahip.

One Line

Şarkı dinlediğiniz anda üzerinizde nostaljik bir etki bırakabilir. Zaten zamanında Gilmore Girls dizisini izleyen biriyseniz şarkıyı duyduğunuz anda tanımamanız mümkün değil.

Down By the Water

Peaky Blinders dizisinin soundtrack’lerinden biri olan bu şarkı, bütün heyecanlı sahnelerde arka fon olarak çalmakta.

This is Love


Continue reading

Next post

Sam Smıth


Thumbnail
Previous post

BOB MARLEY


Thumbnail

RadyoBilkent

İçinden Gelen Sesi Dinle

Current track

Title

Artist