BOB MARLEY

Written by on 30 Mayıs 2019

6 Şubat 1945’te Jamaika’nın varoşlarında dünyaya gözlerini açan Robert Nesta “Bob” Marley bir ulusun kaderini değiştireceğini ve ne kadar önemli bir sembol haline geleceğini elbette bilmiyordu. Jamaika için yaptıklarıyla ülkesinin ulusal kahramanı haline gelen Bob Marley yazdığı şarkılarda her zaman barış ve evrenselliği vurguladı. Yaşadığı dönemde yaşanan ırk kavgalarına da Birleşik Afrika fikriyle yeni bir bakış açısı getirdi. Şarkılarında verdiği politik fakat basit mesajlar siyasete uzak olsa da politik olarak rahatsız kesimin müziğini daha rahat benimsemesini sağladı.

Rastafaryanizm’in az sayıda inananlarından birisi olan Bob Marley saçlarını bu yüzden “Dreadlock” tarzında ördürmüştür. Eski Etiyopya topraklarında ortaya çıkan bu dinin ilahileri reggae müziğe kaynaklık etmiştir. Ne yazık ki Bob Marley’in ölümünün sebebi de dinde yer alan mezara tek parça gitme takıntısıdır. 1977 yılında deri kanseri olan Bob Marley’e ayak parmağındaki kanserin yayılmadan kesilmesi tavsiye edilse de bunu dininin gereği olarak reddeden Bob Marley 4 yıl daha yaşamını sürdürmüş 11 Mayıs 1981’de hayatını kaybetmiştir. Son sözleri “Para hayatı satın alamaz” oğluna nasihat niteliğinde söylenmiştir. Jamaikanın en büyük ödülü Merit ödülü kendisine verilse de ödülü alamadan hayata veda etmiştir.

İnternet’te oluşan bilgi kirliliğinde kendisine söylemediği birçok söz atfedilse de söylediğine emin olduğumuz güzel sözlerinden birisi şudur:

“Onun ilk aşkı olmayabilirsin, son aşkı da; hatta bir tanesi de, daha önce aşık oldu, tekrar olabilir. Ama şu an seni seviyorsa daha ne olabilir ki? Tıpkı senin gibi, o da mükemmel değil ve ikiniz birlikte asla mükemmel olamayabilirsiniz. Ama şayet o seni güldürebiliyorsa, iki kez düşündürebiliyorsa kabul edersin ki; insanlar hata yapar onu seninle tutmaya çalış ve ona verebileceğin her şeyi ver. Seni günün her anında düşünmüyor olabilir ama sana kırabileceğini bildiği bir parçasını verecektir. Kalbini. Yaralama onu, değiştirmeye çalışma, çözümlemeye kalkma ve verebileceğinden fazlasını bekleme. Seni mutlu ettiğinde gülümse, kızdırdığında fark etmesini sağla ve yokken özlediğini bil. Onun ilk aşkı olmayabilirsin, son aşkı da; hatta bir tanesi de, daha önce aşık oldu, tekrar olabilir. Ama şu an seni seviyorsa daha ne olabilir ki? Tıpkı senin gibi, o da mükemmel değil ve ikiniz birlikte asla mükemmel olamayabilirsiniz. Ama şayet o seni güldürebiliyorsa, iki kez düşündürebiliyorsa kabul edersin ki; insanlar hata yapar onu seninle tutmaya çalış ve ona verebileceğin herşeyi ver. Seni günün her anında düşünmüyor olabilir ama sana kırabileceğini bildiği bir parçasını verecektir. Kalbini. Yaralama onu, değiştirmeye çalışma, çözümlemeye kalkma ve verebileceğinden fazlasını bekleme. Seni mutlu ettiğinde gülümse, kızdırdığında fark etmesini sağla ve yokken özlediğini bil. Onun ilk aşkı olmayabilirsin, son aşkı da; hatta bir tanesi de, daha önce aşık oldu, tekrar olabilir. Ama şu an seni seviyorsa daha ne olabilir ki? Tıpkı senin gibi, o da mükemmel değil ve ikiniz birlikte asla mükemmel olamayabilirsiniz. Ama şayet o seni güldürebiliyorsa, iki kez düşündürebiliyorsa kabul edersin ki; insanlar hata yapar onu seninle tutmaya çalış ve ona verebileceğin her şeyi ver. Seni günün her anında düşünmüyor olabilir ama sana kırabileceğini bildiği bir parçasını verecektir. Kalbini. Yaralama onu, değiştirmeye çalışma, çözümlemeye kalkma ve verebileceğinden fazlasını bekleme. Seni mutlu ettiğinde gülümse, kızdırdığında fark etmesini sağla ve yokken özlediğini bil.”

“Yaşadığın hayatı sev, sevdiğin hayatı yaşa.” felsefesini benimsemiş Bob Marley birleşmiş milletler tarafından Afrika halkı için yaptıklarından dolayı Barış Madalyasıyla ödüllendirildi. Kaç tane albümü veya şarkısı olduğu bilinmeyen Bob Marley reggae için kült isimlerden birisi olarak kabul edilir ve yaşarken dahi efsaneleşmiştir.

Türkiye’de anlamı konusunda tartışmalara sebep olmuş muhteşem parçası “No Woman No Cry” ilk hit parçası olarak kabul edilir. Hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak isteyenler 2012 yapımı Marley belgeselini izleyebilirler. Şimdilik hoşçakalın.


Continue reading

RadyoBilkent

İçinden Gelen Sesi Dinle

Current track

Title

Artist