EUROVISION 2019 KAZANANI!

Written by on 25 Mayıs 2019

EUROVISION

1956’dan bu yana düzenlenen şarkı yarışması Eurovision geçtiğimiz günlerde gerçekleşti! Finali İsrail’in Tel Aviv kentinde yapılan yarışmanın galibi ise Hollanda oldu! İşte ayrıntılar;

Bu yıl 64’üncüsü düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması finalinde bu yıl 26 ülke sahne aldı. 2018 yılında Portekiz’in Lizbon kentinde gerçekleşen Eurovision yarışmasını birincilikle bitiren İsrailli şarkıcı Netta Barzilai’nin sahnesiyle etkinlik başladı.

İsrail’in Filistinlilere yönelik insan hakları ihlallerine dikkat çekmek amacıyla protesto ve boykot gölgesinde geçen Eurovision’da, performansların tamamlanmasının ardından oylama işlemi gerçekleşirken dünyaca ünlü sanatçı Maddona sahne aldı. Madonna’nın dansçısının arkasında Filistin bayrağı bulunması ise dikkat çekti.

Bunun yanı sıra puanların dağıtıldığı sırada İzlanda’da “Filistin” yazılı bayrak açtı.

EUROVISION 2019 BİRİNCİSİ KİMDİR?

Eurovision Şarkı Yarışması’nı, Duncan Laurence’ın seslendirdiği Arcade şarkısı ile Hollanda kazandı. Duncan de Moor bilinen adıyla Duncan Laurence, müzik kariyerine Tilburg Rock Akademisi’nde başladı ve birçok okul grubunda çaldı.

Yarışmada İtalya, Mahmood isimli şarkıcının seslendirdiği Soldi parçasıyla ikinci oldu.

Üçüncü isim ise Scream parçasıyla Sergey Lazarev (Rusya) oldu.

Yarışmaya katılan en genç isim ise 16 yaşındaki Zena oldu. (Beyaz Rusya).

TÜRKİYE BU SENE DE Mİ KATILMADI?

Birçok kez yarışmada iyi sonuç alan Türkiye, TRT Genel Müdürlüğünün yaptığı açıklama ile birlikte 2013’ten beri yarışmada yer almıyor. Eurovision, Türliye’nin istediği zaman tekrar yarışmaya katılma hakkı olduğunu belirtmesine rağmen Türkiye, bu sene de katılma talebinde bulunmadı. Umarız önümüzdeki yıllarda yarışmada bizler de yer alırız diyoruz!


RadyoBilkent

İçinden Gelen Sesi Dinle

Current track

Title

Artist