MR. SLOWHAND/ ERIC CLAPTON

Written by on 8 Mayıs 2019

Eric Clapton

30 Mart 1945’te bir gitar virtüözü doğdu. Eric Clapton İngiltere’de Ripley kasabasında dünyaya geldi. “God” ve “Slowhand” lakaplarıyla da bilinen Eric Clapton, henüz İngiliz Blues Rock tarzında bu kadar derin izler bırakacağını bilmiyordu. 68 adet albüme katkı sağlayan ve üretmeyi hiçbir zaman bırakmayan Eric Clapton, bundan sonra kendisinden Mr.Slowhand diye bahsedeceğiz, günümüzde hala hayatta olan en iyi gitarist olarak görülüyor. Bugünkü yazımızda Mr. Slowhand’in hayatında iz bırakmış olaylara ve Mr. Slowhand’in bizim hayatımızda bıraktığı izlere değineceğiz.

1945 yılında Patricia Molly Clapton ve Edward Walter Fryer’ın evlilik dışı çocuğu olarak doğan Mr. Slowhand 9 yaşına kadar büyükannesi ve büyükbabasını anne ve babası, annesiniyse ablası olarak bildi. Müziğe ilk atılımını 1964 yılında The Yardbirds grubunda görev alarak yaptı. Grubun 1965 yılında pop müziğe kaydığını düşünerek gruptan ayrılsa da bu kısa sürede 4 adet albümde yer aldı.

“Clapton is a God”

Ayrıldığı yıl Bluesbreakers grubuna katıldı ve gitar konusunda virtüöz olduğunu kanıtladı. Hayranları “God” lakabını taktılar ve duvarlarda “Clapton is a God” ve “Eric God Clapton” yazıları görülmeye başlandı. Bu övgüleri sadece tek albümde yer alarak kazanan Mr. Slowhand yine yerinde duramadı, Jack Bruce ve Ginger Baker ile birlikte Cream grubunu kurdu. Cream ile de yine 4 tane albüm çıkartan Mr. Slowhand grup içindeki sorunlardan dolayı ayrıldı ve Blind Faith grubuyla çalmaya başladı. Grubun adını taşıyan albümden sonra Mr. Slowhand çoktan yeni arayışlara çıkmıştı ve Derek and the Dominos grubuna katıldı.

Derek and the Dominos grubuyla da tek albümde çalışma fırsatı bulan Mr. Slowhand Layla and Other Assorted Love Songs, 1970 albümünde yer verdiği “Layla” şarkısıyla büyük yankı uyandırdı ve “Layla” en çok bilinen şarkılarından birisi oldu. Leyla ile Mecnun hikâyesinden etkilenerek yazdığı şarkı ona büyük bir ün getirse de kişisel hayatında yaşadığı problemler sonucunda uyuşturucu ve uyarıcı maddeler kullanmaya başladı ve müziğe iki yıl ara verdi. Uyuşturucu ve uyarıcı maddeler ile olan savaşında yaşadığı zorluklardan sonra “Crossroads” adlı bir rehabilitasyon kliniği kurdu.

Yalnız Mr. Slowhand

Müziğe kaldığı yerden devam etmek isteyen Mr. Slowhand yaşadığı kısa dönemli tecrübelerden sonra kariyerine yalnız devam etmeye karar verdi. Hatta kendi gitarını bile yaptı, şöyle ki: Bir Amerika turnesinde 6 tane Fender Stratocaster gitar alıp bu gitarlardan üçünü George Harrison, Pete Townshend ve Steve Winwood’a hediye eder. Kalan üçünü parçalayarak “Blackie” isimli kendisiyle özdeşleşen gitarını yapar ve ilk kez sahnede 1973 yılının Ocak ayında kullanır.

1991 yılında 4 yaşındaki oğlu bir kaza sonucu 53. Kattaki binadan düşerek hayatını kaybetti. Bu acıyla baş edebilmek için yine müziğe sığınan Mr. Slowhand “Tears In Heaven” ve “Circus Left Town” şarkılarını yazdı. Özellikle “Tears In Heaven” acılı babaya buruk bir başarı sağladı ve listelerde ikinci sıraya kadar çıktı.

Birçok Rock müzik hayranını Blues’ın varlığından da haberdar etmiş, Blues ile Rock müziğinin karışımını muhteşem bir şekilde yapmış, saniyede onlarca nota basmaktansa doğru notayı doğru yoğunlukta basmanın önemini genç sanatçıları eserleriyle göstermiş olan Mr. Slowhand, 2016 yılında sinirlerindeki bir rahatsızlıktan dolayı artık gitar çalamadığını duyurdu. Geride yüzlerce beste ve yorum bırakan sanatçı 42 yıllık müzik kariyerine 19 Grammy ve onlarca değerli ödül daha sığdırdı.

Eric Clapton, ne zaman gitarın ritimleriyle dinlenmeye ihtiyaç duyarsanız o zaman sizin yanınızda. Kendinizi onun ritimlerine kaptırmayı ve bizleri takip etmeyi unutmayın.

Sevgiler, Radyo Bilkent


Continue reading

Next post

RAMMSTEIN


Thumbnail
Previous post

MAYFEST 2019


Thumbnail

RadyoBilkent

İçinden Gelen Sesi Dinle

Current track

Title

Artist