PRINCE

Written by on 18 Nisan 2019

Müziğin Bilinmeyen Efsanesi: Prince Rogers Nelson

Prince Rogers Nelson, ya da bilinen adıyla sadece Prince, bir pop ikonu, Rolling Stones dergisine göre gelmiş geçmiş en iyi otuz müzisyenden birisi. 7 Haziran 1958 doğumlu efsane, 21 Nisan 2016 günü hayatını kaybetti. İronik bir şekilde Prince’in “Sometimes it Snows in April” adlı bir şarkısı da var, vefatından sonra neredeyse tüm müzik kanallarında ölümüne ithafen bu şarkı çalıyordu.

27 farklı enstrüman çalabilen Prince, For You adlı albümündeki her enstrümanı da kendi çaldı. Bu yetmezmiş gibi diğer şarkıcılar için Nothing Compares 2 You gibi efsanevi hitlere de imza attı.

Prince, müziğe dair akla gelebilecek her şeyi yapabiliyordu; onlarca enstrüman çalıyor, efsanevi sözler yazıyor ve şarkı söyleyebiliyordu. Playback yapmaya oldukça karşıydı, kendi sözleri ile sahnedeyken “Mikrofonu her zaman açık” idi. Müzikal kariyerinin yanında ayrıca özgün bir kişiliğe de sahipti. Zamanında “Prince” adından vazgeçip adını bir sembole dönüştürmüştü. İnsanlar doğal olarak bu sembolü telaffuz edemedikleri için ona artık kısaca “Symbol (Sembol)” ya da “Önceden Prince Olarak Bilinen Sanatçı” diye hitap ediyorlardı.

İşte adı yerine kullandığı sembolün sizler için bir görseli;

Neden ‘Bilinmeyen’ Bir Efsane?

Peki, neden günümüzde Prince, bir Michael Jackson ya da Madonna kadar tanınmıyor? Zamanında “Popun Kralı” ünvanı adına Jackson ile karşılaştırılan Prince’i bugün günümüzde maalesef bilen kişiler sınırlı. Bunun sebebi de aslında kendisi.

Diyelim ki bu yazıdan sonra Prince’i merak ettiniz ve YouTube’dan veya Spotify’dan bir şarkısını açtınız, şu an bunu rahatlıkla yapabilirsiniz. Ancak ölümünden önce bu platformlarda onun tek bir şarkısını bile bulamazdınız. Müziğin dijitalleşmesine oldukça karşı olan Prince, müziğini internet ortamına yüklemeyi bir kenara bırakın hayranları şarkılarını yüklemeye kalkarsa telif hakkını kullanarak şarkılarını kaldırtıyordu. Bu yüzden ki 21 Nisan 2016’dan önce internetten herhangi bir Prince şarkısı dinlemek imkânsızdı. Eğer dinlemeyi çok istiyorsanız albümlerinin fiziksel kopyalarını almak zorundaydınız.

Vefatından sonra şarkıları dijital ortama yüklendi, eğer YouTube’daki şarkılarının tarihine dikkat ederseniz hepsinin 2016’dan sonra yüklendiğini göreceksiniz. Prince hayattayken kendisini böylesine izole ederek hem kendisini sevenlerinden mahrum bıraktı hem de yeni neslin kendisini tanımasına engel oldu. Bu izolasyonun sonucu olarak da günümüzde kendisi bir Michael Jackson ya da Madonna popülaritesinde değil.

Yazımızı bitirirken kendisinin hit şarkılarından biri olan “Let’s Go Crazy” ile ölümündeki bir detayı bağdaştırmamak olmaz. Girişte “Sometimes it Snows in April” adlı bir şarkısının olmasından ve nisan ayında vefat etmesinden bahsetmiştim. “Let’s Go Crazy” şarkısının sözlerinde ise “asansör” imgesi “Şeytan”ı temsil ediyor.  Bunu şarkıdaki “Are we gonna let the elevator bring us down? Oh no, let’s go! (Asansörün bizi yıkmasına izin verecek miyiz? Oh hayır, haydi gidelim!)” sözlerinden anlayabiliyoruz. Bu sözlere ironik olarak, efsanevi sanatçının ölü bulunduğu yer bir asansördü. Şarkılarında şeytanla bağdaştırdığı mekânda ölü bulunarak hayatına tıpkı yaşadığı gibi şahsına münhasır bir son veren Prince, kendini izole etme çalışmalarına rağmen müzik tarihine adını altın harflerle yazdırmış bir efsane olarak kalmaya devam edecek.

Bu haftaki ikinci yazımızda da aramızdan ayrılan efsane bir isme daha, Prince’e, yer vererek sizlerin hafızalarını tazeledik. Her hafta daha fazla efsane ve daha fazla müzik yazısı için bizi takip etmeyi unutma!


Continue reading

Previous post

JOE STRUMMER


Thumbnail

RadyoBilkent

İçinden Gelen Sesi Dinle

Current track

Title

Artist