JOE STRUMMER

Written by on 15 Nisan 2019

21 Ağustos 1952’de hayata gelen Joe Strummer, dünya müzik tarihinde derin izler bırakan önemli sanatçılardan biri oldu. Bugün ki yazımızda, aramızdan ayrılalı 17 yıl olan bu önemli sanatçıyı biraz daha iyi tanımak ve sizlere tanıtmak istiyoruz.

Müzik Hayatı

Strummer’ın gençliği tarihin en renkli ve hareketli sayfalarında geçiyor, 80’ler! Yeninin ve farklı olanın kendini bulmaya çalıştığı bu dönemler, Strummer’ı Punk müzik ile tanıştırıyor.

Gençliğinde henüz yeni yeni ortaya çıkan ‘farklı’ müzik akımlarından olan Punk, John Graham Mellor’ı (nam-ı diğer Joe Strummer’ı) etkisi altına alıyor. Punk döneminin(80’ler) belki de en önemli gruplarından biri olan The Clash’ın vokalistliğini ve gitartistliğini üstlenen Joe, Punk anlayışının politize olmasına fazlasıyla katkıda bulunan isimlerden biri oluyor. The Clash’tan önce görece apolitik bi duruş sergileyen Punk kültürü, günümüzde Hip-Hop’u dahi etkileyecek bir politik anlayışa sahip olduysa bunda Joe Strummer’ın etkisi büyüktür. Onlarca müzisyene ilham kaynağı olan Joe Strummer’ı hadi biraz daha yakından tanıyalım.

Joe Strummer Ankara’da Doğdu

Babasının Türkiye’de bulunması dolayısıyla Joe Strummer Ankara’da doğdu. Babasının görevleri dolayısıyla çocukluğunun büyük bölümü Ortadoğu ve Balkanlar’da oradan oraya savrularak geçti. 10 yaşına geldiğinde Londra’da bir yatılı okula kaydolan Joe Strummer, sonraki 7 sene ailesini nadiren gördü. Okuldayken kendi sözleriyle “Woody Guthrie dinlemekten kendini alıkoyamayan” Joe, uzun bir süre boyunca “Woody” takma adını kullandı. 1970 yılında abisinin intiharı Joe Strummer’ı derinden etkiledi. Okulu bitirmekte hevessiz olsa da kendisini zorlayarak bitirdi ve Londra Central School of Ard and Design’a kaydolarak karikatürist olma sevdasının peşinden gitti. Hayatı düşündüğü gibi gitmeyen Joe, maddi imkânsızlıklardan dolayı bir ara mezarcı olarak bile çalıştı fakat hayatının bu dönemi gelecekteki düşüncelerini şekillendirmeye başladı. 1974 yılında 101ers grubunda yer alarak müzik hayatına adım atsa da grubun ömrü fazla uzun olmadı.  Sadece iki yıl sonra bir konser sonrası tanıştığı Mick Jones ile birlikte The Clash grubunu kurdu ve kariyer basamaklarını tırmanmaya başladı.

The Clash

Punk hareketinin önde gelen gruplarından birisi haline gelen The Clash, Punk kültürünü ska, caz, reggae ve rockabily ile birlikte harmanlayarak bizlere unutulmaz eserler verdi. 1977’de kendi isimleriyle ilk albümlerini çıkaran grup üçüncü albümleriyle(London Calling, 1979) Rolling Stones dergisinin hazırladığı, tüm zamanların en başarılı albümleri listesinde 8. Sırada yer aldı. Toplam altı adet albüm çıkaran The Clash punk rock için en başarılı gruplar sıralamasında günümüzde hep en üst sıralarda yer almakta. Grubun 1986 yılında dağılmasına kadar olan süreçte dünya çapında konserler veren grubun ünü sadece Amerika ve Avrupa ile sınırlı kalmamış Asya ve Latin Amerika içinde dahi yayılmıştır.

Grubun dağılmasından sonra kariyerine tek başına devam eden Joe Strummer, film müzikleri yapmaya ve aktör olarak filmlerde boy göstermeye başladı. Özellikle yönetmen Alex Cox ile çalışan Joe Strummer 1989 yılında the Latino Rockability War ile olan işbirliğini bir stüdyo albümüyle taçlandırdı. Solo albüm çıkartmayan Joe Strummer, 1999 yılında The Mescaleros ile albüm çıkardı ve hayatını kaybedene kadar bu grupta assolist olarak yer aldı. Tam adıyla Joe Strummer and the Mescaleros 3 adet albüm çıkardı ve Black Hawk Down filminin de müziklerini hazırladı. 22 Aralık 2002’de ani bir kalp krizi sonucu hayata veda eden Joe Strummer arkasında dâhil olduğu onlarca albüm ve yeni nesil ilham kaynağı olacak yüzlerce şarkı bıraktı.

Kendisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenleriyse kendisi için hazırlanan “Joe Strummer: The Future is Unwritten” belgeselini izlemeye davet ediyoruz.

Abisinin anlattığına göre geceleri uyanıp Türkçe küfürler eden Joe Strummer’ı elimizden geldiğince sizlere anlatmaya çalıştık. İlhama ihtiyacınız olduğunda adını aratıp karşınıza çıkan şarkıları dinlemenizi tavsiye ederiz. Bir sonraki yazımıza kadar hoşçakalın.

Tagged as

Continue reading

RadyoBilkent

İçinden Gelen Sesi Dinle

Current track

Title

Artist