2019 GRAMMY ÖDÜLLERİ

Written by on 31 Ocak 2019

Müziğin en ihtişamlı gecesine hazır mısınız? 61. Grammy Ödülleri bu yıl 10 Şubat’ta muhteşem bir törenle ve en iyi müzik performanslarıyla sahiplerine kavuşacak. Muzik sektörünün en kayda değer ve en prestijli ödülü kabul edilen Grammy’nin adayları 7 Aralık’ta belli olmuştu. Törene sayılı günler kalmışken adayları hatırlatalım ve tören hakkında genel bilgiler verelim istedik.

Bu yıl ödülleri sunmak üzere şarkıcı ve besteci Alicia Keys bize eşlik ediyor. Keys’in daha önce kazandığı   yılın R&B albümü (Girl on Fire), yılın şarkısı (‘’Fallin’’) ve yılın rap şarkısı (‘’Empire State of Mind’’) olmak üzere on beş Grammy ödülü var. Alicia Keys, bu töreni sunmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ve bu yıl aday gösterilen kadın sanatçılardan dolayı çok heyecanlı olduğunu belirtti.

Bu yılın önde gelen adayları sekiz adaylıkla Kendrick Lamar ve yedi adaylıkla Drake oluyor. Çok sevilen ‘’All The Stars’’, ‘’HUMBLE’’,‘’God’s Plan’’ ve ‘’In My Feeling’’ gibi hitleri göz önünde bulundurursak bu adaylıklar kesinlikle yerini buluyor.

Birden çok aday gösterilmiş diğer isimler de işte bunlar:  Boi-1da (6), Brandi Carlisle (6), Mike Bozzi (5), Cardi B (5), Childish Gambino (5), H.E.R. (5), Lady Gaga (5), Maren Morris (5), Sounwave (5), Dave Cobb (4), Ludwig Goransson (4), Greta Van Fleet members Sam Kiszka, Jake Kiszka, Danny Wagner and Josh Kiszka (4), Manny Marroquin (4), Post Malone (4), PJ Morton (4), Kacey Musgraves (4), Noah “40” Shebib (4), SZA (4), Beck (3), Toni Braxton (3), Cardo (3), John Daversa (3), The Carters (3), Alexandre Desplat (3), Phil Hanseroth (3), Tim Hanseroth (3), Lalah Hathaway (3), Jay Rock (3), Dave Kutch (3), John Prine(3), Mark Ronson (3), Al Shux (3), Chris Stapleton (3), Kyle Trewartha and Michael Trewartha of Grey (3), Zedd (3)

En çok konuşulan ödül kategorileri ise şu şekilde:

YILIN EN İYİ KAYDI

I Like It — Cardi B, Bad Bunny & J Balvin
The Joke — Brandi Carlile
This Is America — Childish Gambino
God’s Plan — Drake
Shallow” — Lady Gaga & Bradley Cooper
All The Stars — Kendrick Lamar & SZA
Rockstar — Post Malone Featuring 21 Savage
The Middle — Zedd, Maren Morris & Grey

27 Ocak 2019 ‘dan itibaren bu yılın en açık arayla galip gelen kaydı Childish Gambino’dan ‘This is America’ olacağı tahmin ediliyor. Bakalım beklenildiği gibi olacak mı?

https://www.youtube.com/watch?v=VYOjWnS4cMY

YILIN EN ALBÜMÜ

Invasion Of Privacy — Cardi B
By The Way, I Forgive You — Brandi Carlile
Scorpion — Drake
H.E.R. — H.E.R.
Beerbongs & Bentleys — Post Malone
Dirty Computer — Janelle Monáe
Golden Hour — Kacey Musgraves
Black Panther: The Album, Music From And Inspired By (Various Artists)

Drake’in Grammy’lere daha önce katılmamasını göz önünde bulundursak yılın albümü ödülünü kazanması bizi şaşırtabilir. Tahminlere göre SZA, Kendrick Lamar, 2 Chainz, Swae Lee, Travis Scott, and the Weeknd gibi sanatçıların ortak çalıştığı The ‘’Black Panther’’ albümü çoğunun gözünde kazanacakmış gibi görünüyor. Bu başarılı soundtrack’in vokal ve altyapı yönünden herkesi etkilediği tartışmasız bir gerçek. Bakalım bu prestijli odüle bu yıl kim sahip olacak?

YILIN ŞARKISI

All The Stars— Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Al Shuckburgh, Mark Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA)
Boo’d Up — Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai)
God’s Plan— Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake)
In My Blood— Teddy Geiger, Scott Harris, Shawn Mendes & Geoffrey Warburton, songwriters (Shawn Mendes)
The Joke— Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)
The Middle— Sarah Aarons, Jordan K. Johnson, Stefan Johnson, Marcus Lomax, Kyle Trewartha, Michael
Trewartha & Anton Zaslavski, songwriters (Zedd, Maren Morris & Grey)
Shallow— Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)
This Is America — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)

Drake’nin ‘’God’s Plan’’i bu yıl en sevilen şarkılar arasında olmasına rağmen Lady Gaga ve Bradley Cooper’ın çok konuşulan‘A Star is Born’ filminden ‘’Shallow’’, herkesin aklında daha büyük bir yer edinmişe benziyor. Tekrardan bu şarkıya bir göz atmaya ne dersiniz?

https://www.youtube.com/watch?v=bo_efYhYU2A

EN İYİ YENİ SANATÇI

Chloe x Halle
Luke Combs
Greta Van Fleet
H.E.R.
Dua Lipa
Margo Price
Bebe Rexha
Jorja Smith

2018, Dua Lipa için ‘IDGAF’ ve ‘One Kiss’ gibi akıldan silinmeyen şarkılarıyla oldukça başarılı bir yıldı diyebiliriz. Bundan dolayı ödülü kazanma olasılığı oldukça yüksek.  Başka görüşlere göre H.E.R. bu yıl oldukça başarılı bir çıkış yaptı ve sürpriz adaylığı ile ödülün sahibi olabilir.

PEKİ 61. GRAMMY ÖDÜLLERİNDE KİM SAHNE ALACAK?

Sahne alacak sanatçıların bazıları yaklaşık bir hafta önce açıklanmıştı. O büyük isimler arasında Cardi B ve Shawn Mendes alıyordu. Yeni açıklananlar arasında hem eskiden beri alışık olduğumuz büyük isimler, hem de  yeni duyduklarımız var. Red Hot Chili Peppers, Miley Cyrus, Brandi Carlile ve H.E.R. bu yıl 10 Şubat’ta dünyanın gözü önünde sahne alacaklar. Camila Cabello ve Janelle Monae de bu isimlere eşlik edecek.

Törenden önce diğer adaylıklara da göz atmayı unutmayın! Siz de ödülleri canlı olarak izlemeyi sevenlerdenseniz uykusuz kalacağınızı hatırlatmak isteriz çünkü Grammy Ödüller Türkiye saatiyle 10 Şubat’ı 11 Şubat’a bağlayan gecede sabah 4:00’te gerçekleşiyor. Tam saatinde olmasa bile müzik dünyasının en prestijli ödülünün törenini mutlaka takip edin!


Continue reading

RadyoBilkent

İçinden Gelen Sesi Dinle

Current track

Title

Artist