KALEO

Written by on 23 Ocak 2019

O SES: KALEO! /YA DA/ HIZLA YÜKSELEN KALEO

Gün geçtikçe dinlenme oranı artan grup, 2012 yılında İzlanda’nın bir kasabasında rock grubu olarak kuruldu. Rock grubu olmalarının yanında birçok müzik türünü şarkılarında bulundurmuşlar, değişik tarzları denemişlerdir (blues ,folk ,pop,indie). İzlanda’dan Amerika’ya taşınırken tercih ettikleri ülke Teksas ile ilgili pozitif duygularını verdikleri bir röportajda yoğun bir şekilde görebiliyoruz: 300 bin insanın yaşadığı bir ülkeden 300 milyon insanın yaşadığı bir ülkeye geldik. Bu durum kafamızda bir karışıklık yaratmadı değil, ama burada öğrendiğimiz şeyler bizi ilerletti de. Şunu açıkça söyleyebiliriz ki buraya ilk geldiğimiz güne göre bugün artık daha fazla tecrübe sahibiyiz.” 

KALEO dört İzlandalı üyeden oluşmaktadır: JJ Julius Son (ana vokalist ve gitarist),Rubin Pollock ve David Antonsson (vokalist), Daniel Kristjansson’den (başgitarist).

Gruplarına verdikleri isim KALEO Hawai dilinde, ‘’bu ses’’ anlamına gelmektedir. İsim olarak bunu koyma nedenlerini ise 2013’te yayınladıkları Kaleo’ albümünün kapağında yer vermişlerdir. Açıklamalarına göre yeni bir ses yeni bir şarkıdan gelmektedir ve Kaleo sözcüğünü bu bağlamda kendileriyle özdeşleştirmişlerdir.

Bir yandan ConanJimmy Kimmel Live!, ve Late Night with Seth Meyers gibi gece şovlarında birçok kez yer alan KALEO’yu ,diğer yandan  şarkılarını da Orange is the New BlackLucifer, Blindspot, Suits, Vinyl, Grey’s Anatomy, Empire, The Leftovers, Frequency, SupergirlVampir Günlükleri, ve Frontier gibi herkes tarafından bilinen birçok dizide duymak mümkündür.

Çığır açan A/B albümleri (2016) ile birlikte çağdaş alternatif rock sıralamasında hızla yükseldiler. Nashville’de ortaya koyulan bu albümde bulunan üç muhteşem parçası (Way Down We Go, All The Pretty Girls, No Good); Jacquire King, Mike Crossey ve Arnar Guðjónsson katkılarıyla birlikte ABD’de de en yüksek basamakta yerini buldu.

Adrenalin etkisi yaratmasıyla bilinen canlı performanslarıyla KALEO, Amerika turu ve milyonlarca dinleyicinin toplandığı büyük müzik festivalleri olan Coachella, Lollapalooza, and Bonnaroo’da yer aldı.

KALEO grubu Dünya çapında ses getiren bir grup olduğunu; 27 tane uluslararası aldığı sertifikayla, 820 milyondan fazla dinleyicisiyle ve Londra’dan Moskova’ya sattığı albümleriyle kanıtlamıştır.

Canlı Performanslarıyla Farklılık Yaratan Grup

Peki bu kadar sükse yapmış olan bu grup sadece konser salonu sahnesinde mi yer almaktadır? Tabi ki de hayır. Grubun iki parçasının canlı performansını iki farklı yerde izlemek mümkündür: Volkan ve buz. İki tane birbirine zıt sahne olmasına rağmen; sıcak ve soğuk ama bunlar grubun canlı performans yapmasına bir engel olmamıştır ve performanslarını bu yerlerde sergilemişlerdir! Way Down We Go şarkısını volkanın içinde canlı kayıt yapan KALEO; Save Yourself şarkısını da buzulun üstünde canlı kayıt yapmıştır.

https://youtu.be/oCi0RHLrauU

https://youtu.be/9WIU5NN1Q0g

 


Continue reading

Previous post

Imagıne Dragons


Thumbnail

RadyoBilkent

İçinden Gelen Sesi Dinle

Current track

Title

Artist