KİLLA HAKAN

Written by on 9 Ocak 2019

İlk Adımları Atanlardan

Geçtiğimiz haftalarda, Türkiye’ye rapin gelişi ve Türkçe rapin doğuşu hakkında bir blog yazısı paylaşmıştık. Eee Türkiye’ye rapin gelişinden bahsedip Killa Hakan’dan bahsetmezsek olmaz. Rap müziği severler Killa Hakan’ın adını ya da şarkılarını illa ki duymuştur. Son günlerdeyse yılbaşında kurusıkı tabancayla ateş ederken çekilen görüntüleriyle birçok magazin programının da konusu oldu kendisi. Berlin’de yılbaşı kutlamalarının olmazsa olmazı olan bu eğlence tarzı bilmeyenlere garip gelebilir tabii, Radyo Bilkent ailesi olarak kendisine yapılan haksız eleştirilerden bir an önce aklanmasını diliyoruz.

Bilmeyenler için, kim bu Killa Hakan?

Her daim güneş gözlüğü ve spor takımı desek…

Almanya ile olan işçi göçünden geçen yazımızda bahsetmiştik, işte ilk göç veren ailelerin çocuklarından biri Hakan Durmuş, nam-ı diğer Killa Hakan. İlk jenerasyon olmanın çetrefilleriyle büyüyen, çocuk ve genç yaşta ayrımcılığı tadan rap sanatçısı ailesini sokakta bulduğunu yani sokağın kendisini büyüttüğünü, hayatını anlatırken sık sık değiniyor. Sokaklarla erken yaşta tanışan Killa Hakan, Alman polislerinin ırkıçı tavırlarına boyun eğmediği için genç yaşta hapse girmiş, çıktıktan sonra da gettodaki hayatına devam etmiştir. Ama müziğine tutunarak hayatı kazanmış, gettonun getirdiği hayatı ve koşulları itmiştir. Dilerseniz onu kendi sözleriyle bir de siz dinleyin;

1997 yılında başlayan müzik kariyerine farklı anılar eklemeye başladı Killa Hakan. Hatta öyle ki, Ata Demirer’in yazdığı Berlin Kaplanı adlı filmde, Ata Demirer ile Sabır adlı soundtrack’ı bile var. Ceza ve Fuat Erkin ile çalışmaları olan sanatçı, Islamic Force adlı bir rap grubunun da üyelerinden. İngilizce rap yapan grup maalesef Boe B’nin ölümünden sonra dağılmış, Killa Hakan’da Türkçe rape rotasını tam çevirmiştir. 6. Solo albümünü bu yıl, 2018’de Killa Hakan adıyla çıkaran sanatçı, uzun bir aradan sonra müzik severleriyle bu albümünde buluşuyor.

Türkçe Rapin Öncülerinden

Almanya’da doğmasına ve ABD tarzı rap müziğine aşine büyümesine rağmen ne Almanca ne de İngilizce yazdı rap şarkılarını. Killa Hakan, rap müziğini Türkçe yaptı ve yapılmasına da öncü oldu. Hatta öyle ki, yakın arkadaşlarından Türk olmayanlar bile onun müziğinin içtenliğine inanıp Türkçe rap söylediler. Avrupa’ya Türk dilini rap şarkılarıyla yayan ve Türk dilini, Türkiye’yi tanıtan Killa Hakan bunu yapan ve başarılı olan nadir sanatçılarımızdan. Öyle ki, Alles Tamam adlı parçası MTV Almanya kanalında Top 10 listesinde 15 hafta kalınca sanatçının başarısı tasdiklenmiş, Türk müziği Avrupa’da gurulandırılmıştır.

36 Boys…

Killa Hakan denince akla gelen bir efsane… 36 boys. Sanatçının doğup büyüdüğü şehrin, Kreuzberg City’nin posta kodu olan 36,  Killa Hakan’ın da şarkılarında sürekli bahsettiği bir ideolojinin sembolü gibi. Aslında bir gansgter çetesinin adı olan 36 Boys, sokağın acı tarafını ve adaletsizliği tatmış sadece Türk gençlerinin değil, farklı uyruklu kişilerinde oluşturtuğu bir grup. Neo-Nazilerle sokak kavgaları yapan çete suç da işlese, aslında adalet isteyen ve ezildikleri düzeni eleştiren gençlerin vücut bulmuş hali.

Türk rap müziğinin bizce öncülerinden olan Killa Hakan’ı, bilmeyenlere ve bilenlereyse bir kez daha anlatmış olduk. Geçmişi kökleriyle taşıyan ve yeniyi onunla harmanlayan, yaşayan bir efsane Killa Hakan. Sanatçıya müzik hayatında yeni yıl ile beraber daha nice başarılar dilerken, son albümünden favori parçamızı şuraya bırakıyoruz;

Bu haftaki yazımız Türkçe rapin öncülerinden Killa Hakan ile ilgiliydi, umarız keyifle okumuşsunuzdur. Güncel magazin haberlerinden, yeni müzik keşiflerimizden haberdar olmak ve hep dinamik kalmak için Radyo Bilkent’i takipte kalın!


Continue reading

RadyoBilkent

İçinden Gelen Sesi Dinle

Current track

Title

Artist