MÜZİK DÜNYASININ GENÇ YETENEĞİ KHALİD

Written by on 7 Ocak 2019

YENİ ALBÜM

Yılın 302 gününü güneşli geçiren bir şehir, El Paso. Bu yüzden “Güneşin Şehri”, Suncitydeniyor oraya ABD’nin Teksas eyaletinin doğusunda, Meksika sınırında. Bu yüzden birçok farklı kültürden insana ev sahipliği yapıyor, insanları hem İngilizce hem de İspanyolca konuşabiliyor.

Llévame ciudad de sol/ Llévame, llévame

/Donde dejé mi corazón

Sözler Khalid’in en yeni albümüne ismini veren Suncity şarkısından. Sanatçı tam da bahsettiğimiz üzere “Beni güneşin şehrine, kalbimi bıraktığım yere götür” diyor ve El Paso-Teksas’tan bahsediyor şarkısında. Hem İspanyolca hem İngilizce’yi bir arada kullanması da şehri yansıtan detaylardan biri aslında.

Müzik dünyasının en genç yeteneklerinden, 11 Şubat 1998 doğumlu Khalid, aslında El Paso doğumlu değil. Georgia’da dünyaya geliyor. Annesi Linda Wolfe her zaman bir müzik kariyeri hayal etmiş, bir fırsatı olduğundaysa oğluna daha sağlam imkanlar sunabilmek adına ordudaki işine devam etmek zorunda kalmış. Khalid de annesiyle birlikte önce Almanya’ya sonra New York’a Kentucky’ye derken sürekli farklı yerlerde yaşamış. Anne/babası orduda olan çocuklar bilir, tayinlerle baş etmek zordur. Her gittiğiniz yerde yeniden insanlarla tanışmak zorunda kalır, çoğu zaman güçlük yaşarsınız. İşte Khalid için de durum böyleymiş, ta ki El Paso Teksas’a taşınana kadar. Orada bulunduğu sürede kim olduğunu anladığını, oranın sıcaklığının ona iyi geldiğini ve kendini ilk defa bir yere ait hissettiğini söylüyor. Annesiyle yollarda birlikte şarkı söylemelerini, her zaman nasıl da müziğe sığındığını daha net görüyor ve şarkılarını Soundcloud’a yükleme cesareti buluyor kendinde. Sonrasıysa bildiğiniz gibi, harika bir kariyer!

2016’da Khalid Location parçasını Kylie Jenner’ın sosyal medyada paylaşması sonucu meşhur oluyor, lise mezuniyetinden hemen sonra RCA Records’la anlaşıyor ve 2017’de American Teen albümünü yayınlıyor. Young Dumb Broke gibi parçalarıyla tam çok ses getirmişken, müzik dünyasında ses getiren diğer birçok isimle de düetler yapmayı ihmal etmiyor. Ve şimdi, 14 Eylül 2018’de çıkan en yeni albümü Suncity’yle de her şeyin başladığı o güzel şehre sesleniyor Khalid. Yaptığı müziğin kısa bir sürede nasıl geliştiğini ve daha da gelişeceğini anlatırcasına. “Büyümek” ise, kendisinin de belirttiği gibi bu albümün yeni teması.

Tüm bunları neden anlatıyoruz?

Khalid günümüzün en başarılı ve genç yaşıyla herkesi şaşırtan geleceğin en parlak sanatçılarından biri. Martin Garrix, Halsey, Normani’yle yapığı düetlerle Spotify’da en çok dinlenen üçüncü şarkıcı olma özelliğini koruyor ve konuda Drake ve Selena Gomez’in hemen sonrasında geliyor. Durum buyken onunla hala tanışmamış olan herkes günün birinde onun ismini daha da sık duyacağa benziyor.

Onun geçmişinden, müziğe başladığı yerden bahsetmişken, gelin siz de kulaklıklarınızı takın, ve bir de ondan dileyin bütün bunları. Son albümü Suncity, keşfedilmek için hazır.

 

 


Continue reading

RadyoBilkent

İçinden Gelen Sesi Dinle

Current track

Title

Artist