Türkiye’de Rap Müzik

Written by on 29 Aralık 2018

İlk Adımlar

Geçmişimizin pek sıkı fıkı olmadığı rap müziği ülkemize nasıl mı geldi dersiniz? Bu haftaki blog yazımızda tarihe şöyle bir göz atmak ve rap müziğinin ülkemize gelişini konuşmak için şöyle buyurun;

Türkiye’ye rap müziğinin gelişi ancak Almanya’ya verdiğimiz işçi göçleri kadar eski.  Almanya’da yaşayan Türkler arasında yayılmaya başlayan, Avrupa’da duyup öğrendiğimiz bu yeni müzik türü ilk olarak oraya giden vatandaşlarımız tarafından benimsenmeye başlanmış. Almanya’daki ABD askerlerinin çocukları tarafından gurbetçi Türk ailelerin çocuklarına tanıtılan rap müzik, Türk gençleri arasında kısa sürede popüler bir ivme kazanmış. Almanya’daki Türkler, 90’lı yılların başından itibaren yöneldikleri bu yeni müzik türünün ülkemize taşınmasında öncü olmuşlardır. Rap müziğin bu kadar sevilmesinin ve benimsenmesinin en büyük sebepleriyse rap müziğin protest yapısı ve oradaki Türklerin ırkçı fikirlerle yaşadıkları problemler olmuştur. 36 Boys adında kurulan Kreuzberg merkezli Türk topluluğu arasından çok başarılı rap müzik sanatçıları çıkmıştır. Bir süre sonra 36 Boys dağılmış ve yerini günümüzde Massaka’ya bırakmıştır.

1990-1995 yılları arasında Türklerin rap müziği için kulladığı dil çoğunlukla Almanca ve İngilizce olsa da 1991 yılında King Size Terror adlı oluşumda bulunan Alper Ağa’nın “Bir Yabancının Hayatı” parçasıyla Türkçe sözlü rap müzik dönemi kısmen başlamıştır. Asıl Türkçe rap, 1995 yılında Cartel ile Türkiye’de ciddi anlamda boy gösterdi.

 

Türkiye’ye Kapıyı Açan; Cartel

Grup, Almanya’da iki ayrı rap grubu ve hepsinden bağımsız olan Erci E’nin bir araya gelmesiyle doğdu. Grubun “Cartel” adındaki albümü ilk önce Avrupa’da yayınlandı. Kısa zamanda Avrupa’da medyanın dikkatini çeken grup hakkında MTV müzik kanalında röportajlar yayınlandı. Türk müziğinin sesini dünyaya duyuran nadir topluluklardan birisi olmayı başaran grup Türkiye’de de büyük yankı uyandırdı.

Cartel şimdilik İstanbul’da BJK İnönü Stadyumu’nda konser veren ilk ve tek Türk Rap müzik grubudur. Radyo ve TV kuruluşları grubun piyasaya sürdükleri parçalardan ilk haftada satılan ilk 100.000 CD’yi “Altın Kaset” ve 250.000 Cd’yi de “Çifte Platin” ödülüne layık görerek,  grubun rap müzikteki başarısını pekiştirmişlerdir. En başarılı Türkçe Rap grubu olarak bilinen Cartel, şarkılarında sadece Türkçe değil Almanca, İngilizce ve İspanyolca gibi çeşitli dillere de yer verir. Türkiye’de stad konseri veren ilk ve tek rap grubu olan Cartel BJK İnönü Stadyumu’nda verdiği konserde Türkiye’de Michael Jackson’dan sonra en çok izleyici çeken konser olduğu için Amerikan Time dergisine konu olmuşlardır.

1996 yılında Sirhot (Serhat Galatalı) Amerika’da kurduğu Narcotic grubuyla (G-Hun, I-Touch, Sirhot) Beyaz Karanlık albümünün “Her Yeni Gün” şarkısına klip çekmişler ve albümü 2002 yılında çıkarmışlardır. Hatta klipte saldırıdan önceki İkiz Kulelerin görüntüleri o tarihler de çok konuşulmuştur.

Türkiye’de rap müziği yeni yeni ivme kazanmaya başlamış olsa da, dünyanın birçok yerinde bu müzik türü sevenleri tarafından baş tacı edililiyor. Yurtdışında yaşayan ve bu kültürden etkilenen Türklerin de ülkemize getirdikleri ve önünü açtıkları bu müzik türünün başarılı sanatçıları elbette bu kadar değil. Yazılarımızın devamı ve samimi müzik için takipte kalın!


Continue reading

Previous post

SKINS


Thumbnail

RadyoBilkent

İçinden Gelen Sesi Dinle

Current track

Title

Artist