Zamansız Albümlerden; 808s& Heartbreak

Written by on 26 Kasım 2018

Kanye West/ 808s& Heartbreakİlgili resim

Hem müzik dünyasına yaptığı başarılı katkılar, hem de özel hayatındaki iniş çıkışlarla hepimizin aşina
olduğu bir isim; Kanye West. Sevmeyenlerinin bile en azından kulağına yer etmiş bir kaç şarkısı vardır mutlaka. Bu şöhret boşuna değil mi dersiniz? O zaman gelin, ‘Müziğin Tanrısı’ Kanye West’in yıllar önce çıkardığı bir albümüne göze atalım.

 

Yeni Bir Yön

Hip Hop kültürüne 2008 yılında çıkardığı 808s& Heartbreak albümüyle yeni bir bakış açısı kazandıran Kanye West, blog yazımızda bu sefer özel hayatıyla değil de yıllar önce çıkardığı 4. stüdyo albümü ile karşınızda. Pop öğelerin ve üzüntülü şarkı sözlerinin bolca yer aldığı bu albümle, başarılı şarkıcı bir çok hit şarkıya da imza atmış oluyor. Young Jeezy ve Lil Wayne gibi çalıştığı özel isimlerle rap müziği kendi tarzıyla harmanyalan Kanye West, Love Lockdown adlı single’ı ile Billboard Singles listesinde 10. sırada yer almayı başarıyor. 808s & Heartbreak albümünün West için bir diğer başarıysa, 1 numaraya çıkan 3. albümü oluşu.

Kanye West performs "Love Lockdown" at the 2008 MTV Video Music Awards.

Kanye West’in 2008 MTV Müzik Ödülleri’nde “Love Lockdown” performası. 

Zor Günlerin Ardından Gelen Başarı

O zamana kadar piyasada olan Rap müziği sokaklardan dışarı taşıyan West, şarkılarında değindiği kalp kırıklıkları, acıları ve üzüntüleri sayesinde Hip Hop kültürüne yeni bir pencere açmış oluyor. Kanye West’in değindiği duygularının arkasında ise annesinin kaybı olduğu kadar nişanlısı ile olan ayrılığının da rolü büyük.

Trajedilerin ve hayal kırıklarının ürünü olan 808s& Heartbreak, onuncu yılında bile adından söz ettirmeye değer başarılı bir albüm. Daha öncesinde onu gösteriş, güç ve ünlü hayatıyla tanıyanlar, on yıl önce ortaya koyduğu bu işle Kanye West’in pek belli etmediği duygusallığını da tanıma şansı yakalıyor. Hayatında yolunda gitmeyen ne varsa kendi ağzıyla bizlere anlatan West’in pek alışık olmadığımız bu yüzü, Welcome to Heatbreak adlı şarkısında oldukça bariz.

Kafalarda oluşan Kanye West imajının biraz dışına çıkıp, olmadığını düşündüğümüz yanlarını ortaya koydu 4. stüdyo albümüyle başarılı sanatçı. Seveni kadar sevmeyini de çok olan 808s& Heartbreak, bizce onuncu yılında adından hala söz ettirecek kadar başarılı bir çalışma.

Sizce? 

 


Continue reading

RadyoBilkent

İçinden Gelen Sesi Dinle

Current track

Title

Artist