SHAKIRA

Written by on 5 Kasım 2018

Latin Müziğin Efsanesi; Shakira!

1977 yılının Şubat ayında dünyaya gelen ve hepimizin çok sevdiği Shakira Isabel Mebarak Ripoll hakkında neler biliyoruz? Bu haftanın yazısında Latin müziğinin kraliçesi Shakira’nın bilinmeyen yönleri ve başarılı müzik kariyerinin öyküsü var.

4 yaşında yazmaya başladığı şiirleri daha sonra şarkı sözlerine çevirerek müzik kariyerine giriş yapan başarılı sanatçı, şiirleri için daktilo ödülü bile kazandı.

 

 

 

10 ve 13 yaşları arasında Shakira, hayatının dönüm noktalarından birini prodüktör Monica Ariza ile tanışmasıyla yaşadı. Shakira’nın özellikle dansından çok etkilenen prodüktör ona Sony‘nin Kolombiya ofisiyle bir görüşme ayarladı. Söylediği şarkıyla Sony çalışanlarını fazlasıyla etkileyen Shakira üç albümlük sözleşmeyi imzalamıştı bile.

1991‘de ilk albümü Magiamüzik raflarındaki yerini alırken, henüz 15’indeki şarkıcının albümü beklenen ilgiyi görmeyince 1993 yılında yayınlanacak olan ikinci albüm Peligroiçin kollar sıvanmaya başladı. İlk albümüne göre daha iyi bir çıkış yakalayan Shakira sonuçtan yine de memnun değildi.

Viña del Mar International şarkı festivalinde seslendirdiği ‘Eres’ isimli şarkısıyla Ricky Martin‘in de aralarında olduğu jüri tarafından birinci seçilerek adını duyurmaya başladı. Popüler bir sanatçı olmaya başlayan Shakira, 1996‘da El Oasis isimli pembe dizide Luisa Maria karakterini canlandırarak şöhretini yaymaya başladı.

 

İspanyolca söylediği şarkılardan oluşan ¿Dónde Están Los Ladrones?,1998’de müzik marketlerdeki
yerini aldıktan kısa bir süre sonra tüm dünyada hit olan şarkısı Ojos Así’yle ünü artık Güney Amerika
sınırlarını aşan bir şarkıcı oldu. 2000 yılında en iyi uluslararası vokal dalında MTV ödülünün sahibi olan Shakira, aynı yıl Arjantin başbakanı Fernando de la Rúa‘nın oğlu, avukat Antonio de la Rúa‘yla flört etmeye başlayarak magazin basınının da en çok ilgilendiği şarkıcılardan biri olmuştu. 11 yıl süren bu ilişki Shakira tarafından 2011 yılında bitirildi.

 

 

2001 yılında İngilizce sözlü şarkılardan oluşacak bir sonraki albümü için, ¿Dónde Están Los Ladrones? albümündeki şarkıların İngilizce versiyonlarını kaydetti. Daha sonra eski şarkılarını kullanmaktan vazgeçen şarkıcı yeni albüm için yeni şarkılar yazdı. Bir yıllık sürenin sonunda ortaya çıkan ve dört İspanyolca şarkının da yer aldığı Whenever, Whereverşarkıcının yıldızını daha da parlattı ve tüm dünyada 15 milyon satarak büyük bir başarının altına imza atmış oldu.

 

2006 yılında yazar Gabriel Garcia Marquez’le birlikte Latin Amerika’daki yoksul çocuklar için bir vakıf kuran şarkıcının yardımseverliğine tekrar değineceğiz. Gelin şimdi Shakira’mızın bilinmeyen yönleriyle devam edelim.

 

Bilinmeyenleriyle 

  • Shakira’nın aynı anne babayı paylaştığı kardeşi yok. Sekiz kardeşinin tamamı, babasının bir önceki evliliğinden olmuş. Kardeşlerinden Tonino aynı zamanda Shakira’nın menajerlerinden biri.
  • Metallica gibisi yok, değil mi? Shakira da bizim gibi düşünüyor olmalı ki, 2010-2011 konser turnesindeki repertuarına bu şarkıyı almıştı.

https://www.youtube.com/watch?v=P0iOz9xf0zY

  • Nobel ödüllü yazar Gabriel Garcia Marquez, ‘Kolera Günlerinde Aşk’kitabındaki Love karakterini canlandırması için Shakira’ya teklif götürdü. Filmde çıplak sahneler olduğu için Shakira rolü reddettti ancak filmin soundtrack albümünde yer aldı.
  • Bunun dışında bir kez de Steven Spielberg’den gelen teklifi reddetti. 1998 tarihli ‘The Mask of Zorro‘da rol alma fırsatını elinin tersiyle itti. Sebebi, ‘İngilizce aksanına yeterince güvenmemesi’ydi. Shakira yerine rolü Catherine Zeta Jones aldı.
  • Sevgilisi İspanyol futbolcu Gerard Pique ile 2010 yılında ‘Waka Waka’ şarkısının klip çekimlerinde tanışarak hepimizin hayran olduğu bir çift oldular. İlginçtir; iki sevgilinin de doğum tarihleri aynı: 2 Şubat.
  • 1997 yılında Pies Descalzos Foundation adında, Kolombiyalı fakir çocukların gittiği bir okul için dernek kurdu.

 

Yardımlarıyla

Kolombiyalı yıldız, 1997’de ilk büyük hit albümünün adını taşıyan “Kolombiya’daki hassas durumdaki çocuklar için kamu kalitesi eğitimini teşvik etmek” amacıyla kurduğu dernek Pies Descalzos (Bare Feet), hedefinden kopmadan yardım dağıtmaya devam ediyor. Doğduğu ve büyüdüğü topraklardan çıplak ayaklarını asla uzaklaştıramayan Shakira’mızın yardım derneği Pies Descalzos, Kolombiya’da iki yeni okul için inşaata başladı. Açılış 2 Kasım günü gerçekleştirildi. Shakira, Bogotá’daki El Dorado Dünya Turu’nun son konserinin arifesindeyken, biri Barranquilla’da ve biri Cartagena’da olmak üzere iki yeni okulun inşası için ilk taşı yerleştirdi.

Shakira yaptığı açıklamada, “Eğitime yatırım yapmak ve erkek ve kız çocuklarımıza eşit fırsatlar sunmak, barış yoluna devam etmenin yoludur” diyerek yeni yapıların devamının geleceğini de duyurmuş oldu.

1997’den bugüne kadar, üç Kolombiya kentinde faaliyet gösteren Pies Descalzos okullarında 17.000’den fazla çocuk eğitim projelerinden faydalandı.

Shakira’nın diğerlerine örnek olması ve projelerini sürdürmesi dileğiyle…

 

 

 

 

 

 

Tagged as

RadyoBilkent

İçinden Gelen Sesi Dinle

Current track

Title

Artist