Dönemsiz Bir Efsane “Black Eyed Peas”

Written by on 8 Ekim 2018

Dönemi olmayan efsane grup “Black Eyed Peas”

Amerikalı hip-hop müzik grubu Black Eyed Peas`in hayranlık uyandıran serüveni, 1989 yılında, William Adams (will.i.am) ve Allen Pineda`nın (Apl.de.ap) bir araya gelmesiyle başlıyor. Dante Santiago`nun da aralarına katılmasıyla Atban Klann adını alan grup,  yaptıkları ilk albümünü hiçbir zaman yayınlana şansı bulamıyor. Bunun sebebi ise ne yazık ki çalıştıkları kayıt şirketinin, albümü `satılabilir` özelliklerde bulmaması. 

1995 yılında ilk değişimlerine başlayan grup önce kayıt şirketini sonra da grup adını değiştiriyor. Black Eyed Peas (Börülceler) adını alan grubun en büyük yeniliği ise, üçüncü üye Jaime Gomez`in (Taboo) katılımı oluyor. Arka plan vokallerine de Kim Hill’in katıldığı hip hop grubu, 90`lı yılların ortalarında yerel bir kulüpte sahne almaya başladıktan kısa bir süre sonra ilk albümleri olan “Behind The Front”u 1998 yılında beğeniye sunuyorlar.

                               pastedGraphic.png

 Elephunk ile gelen misafir !

Black Eyed Peas`i, tüm dünyanın konuştuğu bir grup haline getiren albüm hiç kuşkusuz “Elephunk” olmuştur. 2003 yılında yayınlanan ve çokça beğeni toplayan “Elephunk” albümüyle, grup önemli bir misafiri ağırladı; Stacy Ferguson (Fergie). Kim Hill’in yerine gruba dahil olan Fergie, hiç kuşkusuz Black Eyed Peas`e müthiş bir enerji kazandırdı. 

İngiltere listelerinde 6 hafta boyunca birinci sırada kalmayı başaran grup, yıl sonunda 2003`ün en çok satılan single ı “Where Is The Love?” ile tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Savaş karşıtı bu çarpıcı şarkılarında “Overseas, yeah, they trying to stop terrorism / Over here on the streets, the police shoot / The people put the bullets in ’em” sözleriyle hem denizaşırı, hem de kendi ülkelerindeki olaylara dikkat çektiler. Bu şarkıyı 14 yıl sonra, birçok ünlü isme yer vererek tekrar kliplendiren grup, yıllar geçmesine rağmen dünyanın iyilik adına hiçbir gelişme kaydetmemesine dikkat çekmeye devam ettiler. 

BEP Müzik Zirvesi

Black Eyed Peas’in “Let`s Get Retarded” adlı şarkısı, tüm dünyada yayınlanacak olan NBA finalleri için “Let`s Get It Started” olarak yeniden düzenlendi. Şarkı sözlerinin yumuşatıldığı ve basketbol ruhunun daha baskın olarak hissettirildiği şarkı ile kariyerlerinin zirvesine ulaşan grup bu dönemde, dünyanın en çok satılan bilgisayar  oyunu The Sims`in ” Sims In The City” sürümü için, “Shut Up” ve “Let`s Get It Started” şarkılarını, oyundaki karakterlerin sanal diline uygun biçimde yeniden seslendirerek bir ilke de imza atmış oldular. 

Zeki Müren ve BEP

Bütün ilkleri ve çarpıcı klipleriyle dünyaca beğeni toplayan grubun belki de en ünlü şarkısı ‘Pump It’ i kimin bestelediğiyse hala tartışma konusu. 100’e yakın müzisyen tarafından seslendirilen, şimdiye kadar Quentin Tarantino’nun 1994’de çektiği Pulp Fiction dahil 4 yabancı filme melodisiyle eşlik eden, 2004 Atina Olimpiyatları’nın kapanışın müziği olan ve aslında çok eski bir Mısır ezgisi olduğu düşünülen ‘Pump It’ in bestecisi merak konusu olmaya devam ediyor. Ancak aynı sound ile Zeki Müren’in şarkısı olduğu tartışmasız. Çok bilinmeyen o Zeki Müren şarkısı Yaralı Gönül ile Pump It’i gelin birlikte dinleyelim.

https://www.youtube.com/watch?v=w1LH6F3pV6E https://www.youtube.com/watch?v=ZaI2IlHwmgQ 

Where Is The Love?

2003 yılında beğeniye sunulan ve herkesi derinden etkileyen Where Is The Love şarkısını ve klibini hatırlarsınız. Şarkıya yeniden klip çeken Black Eyed Peas’in ilk klibinin mi yoksa 14 yıl sonraki ikinci klibinin mi daha etkileyici olduğunu sizlerin beğenisine bırakıp, şarkının temasına dikkat çekmek istiyoruz. 2017, Where Is The Love klibinde Justin Timberlake, Usher, The Game, Jessie J, Jaden Smith, Jamie Foxx, Nicole Scherzinger ve P. Diddy gibi ünlü şarkıcıları yanına alan grup, şarkıya çektiği klipte Suriye’deki çatışmalar, sığınmacı krizi, polis şiddetinin kurbanı siyahiler ve dünyanın farklı noktalarındaki saldırılarda hayatını kaybeden sivilleri hatırlatıyor. Türkiye’den Yunanistan’a gitmek isterken Ege Denizi’nde kardeşi ve annesiyle birlikte hayatını kaybeden 3 yaşındaki Suriyeli Aylan Kurdi ve Halep’teki saldırılarda yıkılan evinin enkazından yaralı kurtarılan ancak ağabeyini kaybeden 5 yaşındaki Ümran Dakniş’in hafızalara kazınan fotoğraflarının yer aldığı klipte, polis şiddetinin kurbanı olan iki ABD’li siyahiye de yer veriliyor. Klipte ayrıca, 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden bir kadının da fotoğrafı yer alıyor. 

https://www.youtube.com/watch?v=YsRMoWYGLNA 

                             pastedGraphic_1.png

Big Love

Black Eyed Peas, özellikle Amerika’daki  okullarda yaygın olan silah şiddeti ve küresel bir durum olan göçmen problemine değindiği yeni müzik videosunu dinleyicilerinin beğenisine sundu. Piyasaya sürüleli iki hafta olan “Big Love” da, Fergie’nin hala grubun bir parçası olup olmadığı ise belli değil. Şarkıdan elde edilen gelirin göçmenlere yapılan müdahalelere, savaşa ve silahlanmaya karşı bir eyleminde kullanılacağını duyuran grup,  klibin başında ise şöyle bir bilgi notuna yer veriyor: “Görmek üzere olduğunuz şeyi izlemek zor. Ama bu filmin amacı budur. İzlemesi zor olmalı. Ama bununla yaşamayı hayal edin. Hiçbir çocuk görmek üzere olduğunuz bu şeyi yaşamamalı. ”  

Grup üyelerinden will.i.am’ın bir öğretmeni, Taboo’nun ise bir jimnastik koçunu canlandırdığı videoda Apl.de.ap ise klibin polis memuru. Videonun başlarında, silahtan kaçan öğrencilerin arasında öğretmenler vuruluyor, ikinci yarısında ise göçmen bir aile ayrı bir yerde parçalanmış durumda. Yönetmenliğini will.i.am’in yaptığı Big Love, silah şiddeti, polis vahşeti, sosyal medya bağlantısının kesilmesi, Amerika’daki ırkçılık ve şu andaki politik durumları gibi birçok konuyu gündeme getirirken aynı zamanda dünyaya sevginin önemini hatırlatıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=rPmcLzgnlo8 


RadyoBilkent

İçinden Gelen Sesi Dinle

Current track

Title

Artist