90’lar Gençliğinin Unutamadığı Efsane Tarih: 25.6.93

Written by on 9 Temmuz 2018

90’larda genç olmuş neslin her zaman bu dönemden özlemle bahsetmesinde şüphesiz ki 90’lar müziğinin etkisi çok büyük. 90’lar  rock müziğin pop kültürüyle entegrasyonunda en üst noktaya ulaştığı zamandı. İnönü Stadyumu da unutulmaz yazını bu entegrasyonun patlama noktasına ulaştığı 1993 yılında yaşadı. Yeniden inşa edilmesiyle birlikte İnönü Stadyumu o sene 8 müzik devini ağırladı: Michael Jackson, Guns N’ Roses, Elton John, Metallica, Sting, Bon Jovi, Scorpions ve Madonna. Bu 8 konserin en çok ses getireni ise kuşkusuz 25 Haziran 1993 tarihinde gerçekleşti: Metallica’nın “Nowhere Else to Roam” turu kapsamında verdiği ilk Türkiye konseri. Metallica konserinin bu kadar öne çıkma sebebi belki aynı senenin Mayıs ayında gerçekleşen Guns N’ Roses konserinin rockseverlerin büyük çoğunluğunu hayal kırıklığına uğratmasıydı. Gelin 25 sene önce gerçekleşen bu efsanevi konsere yakından bakıp buna beraber karar verelim.

Biletlere ulaşmak bugünkünden çok daha kolaydı hatta 24’lü Pepsiyle birlikte konser bileti kampanyası bile vardı. Konser 25 Haziran Cuma akşamı saat 8’deydi ancak Metallica hayranları Çarşamba gününden kapının önüne çadır kurmaya başlamıştı bile. 3 saat sürecek olan unutulmaz konserin açılışını The Cult grubu yaptı, The Cult’un 45 dakikalık performansından sonra ışıklar kapandı ve stadyumda güçlü bir ses duyuldu: “Here we come motherf***ers!” Konser Creeping Death parçasıyla başladı ve orada olanların söylediğine göre konserin gerisi 5 saniyelik bir rüya gibiydi. Söylentilere göre yaklaşık 40.000 kişinin bulunduğu konser Anadolu Yakası’ndan bile duyulabilecek kadar gürültülüydü. Bir diğer söylentiyse konserde 60.000 kişinin bulunduğu yönünde ancak tam sayı bilinmiyor. Konserin bir diğer özelliğiyse Türkiye’de ilk defa dev ekran kullanılan heavy-metal konseri olması. Konser süresince 2 bis yapan grup en büyük coşkuyuysa sahneye geri dönerek çaldığı One şarkısıyla yarattı. Grammy ödüllü parça hayranları iyice gaza getirdi ve konseri daha da unutulmaz yaptı. Sahne şovları ve ışıklarla iyice etkileyici hale gelen konser üstünden 25 sene 2 hafta geçmesine rağmen etkisini hala yitirmedi hatta daha da arttırdı.

 

Konserin tek bir kötü yanı vardı. Teknolojik yetersizlik sebebiyle fotoğraf ve video açısından fakir bir konserdi. Hayranlar yıllarca fotoğraf ve videolara ulaşamayıp yalnızca hatırladıklarıyla konseri kendi kafalarında yaşamaya devam etti. Mucizeyse 20 yıl sonunda gerçekleşti ve 5 sene kadar önce konserin 85 dakikalık bir videosu Youtube’a yüklendi. Videoyu gören yeni nesil böylesine bir konseri kaçırdığına üzüledursun konsere giden dönemin metalbaşları, zamanın da gölgesi altında, Metallica’nın değişimine tanıklık ederek grubun eskisi gibi olmadığını deneyimleme şansı yakaladı. Yani onlara göre Metallica artık eski Metallica değil, hatta konserin Metallica’nın en iyi döneminde verilen son konserlerden biri niteliğinde olduğu düşünülüyor. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Fikrinizi değiştirirsiniz diye konserin videosunu da buraya bırakıyorum.


RadyoBilkent

İçinden Gelen Sesi Dinle

Current track

Title

Artist